Strona główna Wiadomości

1 listopada: akcja „Znicz”, utrudnienia w ruchu i dodatkowa linia MPK

akcja Znicz 2016
W tych dniach w rejonie cmentarzy będzie więcej patroli policyjnych. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

W okresie Wszystkich Świętych policja zapowiada wzmożone kontrole kierowców, w rejonie cmentarzy będą dodatkowe ograniczenia lub zmiany organizacji ruchu a Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne uruchamia dodatkową linię ułatwiającą dojazd do na groby bliskich.

Policja rozpoczęła coroczną akcję „Znicz” – w rejonie cmentarzy oraz na głównych drogach pojawia się więcej funkcjonariuszy (także po cywilnemu). – Funkcjonariusze między innymi będą sprawdzać, czy kierowcy są trzeźwi i poruszają się z bezpieczną prędkością. Dla bezpieczeństwa wszystkich podróżujących sprawdzą, czy dzieci są przewożone w odpowiednich fotelikach, a kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa, jak również czy pojazdy nie są przeładowane i jaki jest ich stan techniczny – wyjaśnia mł. asp. Justyna Basiaga z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Bezpieczeństwo kierowców i pieszych

W związku ze wzmożonymi kontrolami policjanci radzą, by każdy kierowca przed wyjazdem przygotował samochód do podróży, sprawdził sprawność hamulców, działanie świateł, jak również ważność polisy ubezpieczeniowej i termin badań technicznych. W samochodzie powinna się znajdować apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i zapasowe koło. Podczas długiej podróży istotne są nawet drobne elementy wyposażenia samochodu. Tak prozaiczna sprawa jak np. zapasowe żarówki, mogą zdecydowanie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo.

– O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać również piesi, którzy licznie, również po zmroku, będą przemieszczać się w rejonie dróg dojazdowych do cmentarzy. Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. nie tylko dzieci, ale każdy dorosły po zmroku poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie element odblaskowy, który będzie widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Należy pamiętać, że za niestosowanie się do tego przepisu grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych i policjanci będą nakładać mandaty za brak elementu odblaskowego, jednak istotne jest tu przede wszystkim to, że taki drobny element ubioru może ustrzec przed tragedią na drodze – dodaje Justyna Basiaga.

Zmiany w organizacji ruchu

W okresie od 29.10.2016 r. do dn. 02.11.2016 r. w rejonach cmentarzy na terenie Miasta Nowego Sącza wprowadzone zostaną następujące zmiany w organizacji ruchu:

1. Cmentarz w dzielnicy „Gołąbkowice”

Na ulicy Lwowskiej w rejonie cmentarza prędkość pojazdów ograniczona zostanie do 30 km/h, zamontowane zostaną tablice ze znakiem A-30 „wzmożony ruch pieszych”. Zabronione będzie zatrzymywanie pojazdów na wysokości cmentarza. Parkowanie będzie dozwolone po jednej stronie ul. Lwowskiej (po stronie cmentarza)  jak również na parkingu pod cmentarzem. Udostępniony będzie również parking GH Gołąbkowice.

2. Cmentarz komunalny przy ul. Rejtana

Ulice Rejtana i Husarska objęte zostaną zakazem zatrzymywania, prędkość zostanie ograniczona do 30 km/h,  zamontowane zostaną tablice ze znakiem A-30 „wzmożony ruch pieszych”. Możliwość parkowania pojazdów na wyznaczonym parkingu przyulicznym wzdłuż ul. Rejtana (obok cmentarza), po lewej stronie ul.Śniadeckich, Pierackiego oraz na parkingu przy ul. Pierackiego. Ponadto udostępnione będą parkingi w Zespole Szkół Samochodowych oraz CH Europa II Plaza.

3. Cmentarz w dzielnicy „Zawada”

Na ulicy Nawojowskiej w rejonie cmentarza prędkość pojazdów ograniczona zostanie do 30 km/h, zamontowane zostaną tablice ze znakiem A-30 „wzmożony ruch pieszych”. Zabronione będzie zatrzymywanie pojazdów na wysokości cmentarza, oraz na odcinku od ul. Krętej do ul. Bora Komorowskiego. Na ul. M. Dąbrowskiej wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu (od ul. Nawojowskiej do ul. B.Prusa). Parkowanie będzie dozwolone po jednej stronie ul. Dąbrowskiej i na znajdujących się w tym rejonie parkingach w rejonie Kościoła i cmentarza.

4.Cmentarz w dzielnicy „Biegonice”

Na ulicy Węgierskiej w rejonie cmentarza prędkość pojazdów ograniczona zostanie do 30 km/h, zamontowane zostaną tablice ze znakiem A-30 „wzmożony ruch pieszych”. Zabronione będzie zatrzymywanie pojazdów po prawej stronie od ul. Biegonickiej w kierunku Centrum. Parkowanie pojazdów będzie możliwe na ul. Węgierskiej po stronie cmentarza, na parkingu przy kaplicy oraz na ulicach okalających cmentarz.

5. Cmentarz w dzielnicy „Helena”

Na ulicy Św. Heleny w rejonie cmentarza zamontowane zostaną tablice ze znakiem A-30 „wzmożony ruch pieszych”. Na ul. Starowiejskiej zabronione będzie zatrzymywanie pojazdów po jednej stronie, zakaz zatrzymywania będzie obowiązywał również po jednej stronie ul. Św. Heleny. Parkowanie pojazdów będzie dozwolone na ul. Starowiejskiej od strony cmentarza jak również na ul. Św. Heleny, Jesionowej i Pastwiska.

Miejska komunikacja

Jak informuje MPK, 1 listopada zostanie uruchomiona linia „0”, która ułatwi dojazd do sądeckich cmentarzy. Pozostałe linie będą kursowały według rozkładu jazdy obowiązującego w niedziele i święta.

Trasa i rozkład jazdy linii „0”

capture-20161028-155104-vert(rozkład jazdy linii „0” na stronie MPK – PDF)