Strona główna Wiadomości

1 listopada: Policyjna akcja „Znicz”, zmiany w organizacji ruchu i autobusowa linia „0”

Akcja Znicz Nowy Sącz
Cmentarz Komunalny przy ul. Rejtana w Nowym Sączu. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Do 2 listopada potrwa policyjna akcja „Znicz” mająca zapewnić bezpieczeństwo podróżujących i odwiedzających cmentarze. W rejonie nekropoli należy się liczyć ze sporymi utrudnieniami i zmienioną organizacją ruchu. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne jak co roku 1 listopada uruchamia specjalną linię „0”.

– Przy pięciu cmentarzach w Nowym Sączu zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu. Związane to będzie z ograniczeniem prędkości pojazdów do 30 km/h oraz stosowaniem się przez kierowców do znaków informujących o wzmożonym ruchu pieszych, jak również zakazem zatrzymywania i parkowaniem wyłącznie w wyznaczonych miejscach – przypomina asp. Iwona Grzebyk – Dulak z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

W związku ze wzmożonymi kontrolami policjanci radzą, by każdy kierowca przed wyjazdem przygotował samochód do podróży, sprawdził sprawność hamulców, działanie świateł, jak również ważność polisy ubezpieczeniowej i termin badań technicznych. W samochodzie powinna się znajdować apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i zapasowe koło. Podczas długiej podróży istotne są nawet drobne elementy wyposażenia samochodu. Tak prozaiczna sprawa jak np. zapasowe żarówki, mogą zdecydowanie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo.

– Funkcjonariusze, jak zwykle w tym czasie, będą sprawdzać czy kierowcy są trzeźwi i poruszają się z bezpieczną prędkością. Dla bezpieczeństwa wszystkich podróżujących sprawdzą czy dzieci są przewożone w odpowiednich fotelikach, a kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa, jak również czy pojazdy nie są przeładowane i jaki jest ich stan techniczny – wylicza rzeczniczka sądeckiej policji.

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać również piesi. Policjanci przypominają, że od 31 sierpnia 2014 r. nie tylko dzieci, ale każdy dorosły po zmroku poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie element odblaskowy, który będzie widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Należy pamiętać, że za niestosowanie się do tego przepisu grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych i policjanci będą nakładać mandaty za brak elementu odblaskowego, jednak istotne jest tu przede wszystkim to, że taki drobny element ubioru może ustrzec przed tragedią na drodze.

W rejon cmentarzy można dotrzeć także komunikacją publiczną. Jak informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu, 1 listopada zostanie uruchomiona linia „0”, która ułatwi dojazd do sądeckich cmentarzy. Pozostałe linie będą kursowały według rozkładu jazdy obowiązującego w niedziele i święta.

Trasa i rozkład jazdy linii „0”:

Rozkład jazdy linii „0” na stronie MPK

(iw)

Reklama