Strona główna Wiadomości

10 dni do wyborów. Co robią i mówią kandydaci?

kandydaci na prezydenta Nowego Sącza 2018

W niedzielę 21 października wybieramy prezydenta oraz Radę Miasta Nowego Sącza. Codziennie napływają do nas pomysły, koncepcje, relacje, zapowiedzi i plany kandydatów. Oto niektóre z nich.

Krzysztof Głuc, kandydat na prezydenta miasta komitetu “Wybieram Nowy Sącz” zapewnia, że zrealizuje w trakcie przyszłej kadencji trzy inwestycje, które przygotowywanie rozpoczęło się już w trakcie kończącej się prezydentury Ryszarda Nowaka. Chodzi o trzeci most na Dunajcu na wysokości Świniarska, budowę kąpieliska nad Kamienicą oraz kompleks sportowy w Zawadzie.

Krzysztof Głuc wypowiada się także na temat zagospodarowania budynku Parku Technologicznego MMC Brainville należącego do upadłej spółki Miasteczko Multimedialne. “Jedną z możliwości jest zlokalizowanie tutaj Sądeckiego Centrum Wiedzy – miejsca, w którym dzieci i młodzież z Nowego Sącza będą kształcić się i rozwijać swoje zdolności” – przekonuje Głuc w nowym spocie.

Do “sprawy” Miasteczka Multimedialnego odnosi się Ludomir Handzel (Koalicja Nowosądecka), który jest atakowany przez kontrkandydatów za zasiadanie – przed laty – w radzie nadzorczej tej spółki. Handzel odpiera ataki: “pomysł Miasteczka Multimedialnego powstał w WSB NLU, we władzach, której zasiadał Pan Krzysztof Głuc, potem spółka otrzymała zwolnienie z podatku od nieruchomości na 10 lat od władz miasta Nowego Sącza, kiedy to wiceprezydentem był Jerzy Gwiżdż”.

Iwona Mularczyk (KW Prawo i Sprawiedliwość) urządziła konferencję prasow z pełnomocnikiem rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, wiceministrem infrastruktury Mikołajem Wildem. Gość kandydatki (podkreśliła, że przyjechał na jej zaproszenie) zapewniał, że projekt budowy nowej linii kolejowej z Nowego Sącza przez Podłęże do Krakowa jest priorytetem rządu. Jednocześnie pełnomocnik rządu ds. budowy CPK poinformował, że w dalszej perspektywie możliwe jest przedłużenie do Nowego Sącza nowej bezpośredniej linii kolejowej, która miałaby łączyć CPK z Kielcami i Tarnowem. Kandydatka zaprezentowała nawet mapkę, z planowanym czasem dojazdu w roku 2035.

Iwona Mularczyk udostępniła wpis z portalu Facebook pokazujący, że obecny wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż i jej kontrkandydat w wyborach prezydenckich podpisał w grudniu 1981 roku tzw. lojalkę (czyli zobowiązanie do zaniechania wszelkiej działalności szkodliwej dla PRL i przestrzegania ówczesnego prawa).

Jerzy Gwiżdż (KWW Samorządny Nowy Sącz) zareagował, jak do tej pory, rozsyłając do zwolenników sms-a:

Proszę nie wierzyć i nie dać się sprowokować hejtami pod moim adresem, które na pewno będą narastały. Proszę nie odpowiadać na hejty internetowe pod adresem Moim i naszych kandydatów do Rady. J. Gwiżdż.

Komitet Gwiżdża pokazał również spot wyborczy z udziałem wszystkich kandydatów:

Leszek Zegzda (Koalicja Obywatelska) na FB zaniepokoił się “alarmującymi głosami” odnośnie działki przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Broniewskiego:

Kandydująca na urząd prezydenta Nowego Sącza Małgorzata Belska (Nowy Sącz na nowo) krytycznie wypowiedziała się w sprawie planów sprzedaży terenu z basenem nad Łubinką i pozytywnie odniosła się do wycofania projektu uchwały w tej sprawie. “Walka o miejskie nieruchomości na kilka frontów: media, wnioski pisane do Radnych i Prezydenta. Nieważne, kto przechylił szalę decyzyjną. Najważniejsze, że podjęto właściwą decyzję” – napisała Belska. 

Rafał Skąpski (KKW SLD Lewica Razem), jak poinformował jego sztab, “rozmawiał na ul Jagiellońskiej z mieszkańcami, przechodniami i osobami potrzebującymi pomocy. Jak sam się wyraził – są to pouczające rozmowy!”. Na dowód zamieszczono zdjęcia:

kandydaci na prezydenta Nowego Sącza 2018

Wybory samorządowe w Nowym Sączu – newsy, relacje, wypowiedzi kandydatów i polemiki, retweet`y – na bieżąco na naszym profilu na Twitterze #wyboryNS