Strona główna Kultura i imprezy

11 śpiewaków w finale XVIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu

Reklama
Małgorzata Walewska i Wojciech Maciejowski, fot. Piotr Droździk

11 śpiewaków, 6 kobiet i 5 mężczyzn, w tym 7 Polaków i po jednej osobie z Rumunii, Chin, Ukrainy i Irlandii wystąpi w finale XVIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu – zadecydowało dziś (1 maja 2019) międzynarodowe jury, pracujące pod przewodnictwem Małgorzaty Walewskiej.

I tak o zwycięstwo będą walczyli: Diana ALEXE – sopran, Rumunia; Hongyu CHEN – baryton, Chiny; Gabriela GOŁASZEWSKA – sopran, Polska; Elwira JANASIK – mezzosopran, Polska; Łukasz KARAUDA – baryton, Polska; Klaudia KORZENIEWSKA – sopran, Polska; Maciej KWAŚNIKOWSKI – tenor, Polska; Danylo MATVIIENKO – baryton, Ukraina; Małgorzata PAWŁOWSKA – sopran, Polska; Michał RUDZIŃSKI – bas, Polska; Sarah SHINE – sopran, Irlandia.

Dziś także jury przyznało pierwsze laury. Za najlepsze wykonanie pieśni nagroda i 3 tys. zł powędrowała do barytona Łukasza Karaudy, który zaprezentował wybór czterech pieśni z cyklu „Dichterliebe” Roberta Schumanna.

– Wybranie laureatów w kategorii pieśni, to było bardzo trudne zadanie – powiedziała Małgorzata Walewska, przewodniczący jury. – Bo choć macie pewne niedoskonałości warsztatowe, to jednak wyrazowo i artystycznie jesteście na wysokim poziomie. Mamy dla Was wiele dobrych słów – tłumaczył, zwracając się do uczestników konkursu. Pieśni, to szczególny rodzaj artystycznej wypowiedzi. Ich interpretacja, to jest – jak mówiła Małgorzata Walewska – „intymna relacja z widzem i z pianistą”.

Ponadto jury przyznało nagrodę (1,5 tys. zł) za najlepsze wykonanie utworu współczesnego sopranistce Aleksandrze Borkiewicz. Polska artystka wyśpiewała tę nagrodę wykonując kompozycję „Crickets” ze zbioru „Late Summer” (T. Cipullo).

Jury wybrało także najlepszego pianistę – akompaniatora. Nagrodę i 2 tys. zł dostał Manfred Schiebel, wiedeńczyk, który w swojej karierze pracował m.in. z Editą Gruberovą czy Marthą Eggerth. Artysta zachwycił swoim kunsztem gry.

– Mieliśmy wielką trudność w wyłonieniu najlepszego pianisty. Bo wielu było doskonałych. Oprócz wirtuozerii zwracaliśmy także uwagę na to, jak wiele pracy włożyli pianiści – podkreślała Małgorzata Walewska. Dlatego jury zdecydowało się także wyróżnić dyplomami jeszcze dwóch pianistów – Aleksandra Chodackiego i Radosława Zaworskiego.

Wczoraj (we wtorek, 30 kwietnia) odbył się koncert studentów Akademii Muzycznej w Krakowie, co jest wieloletnią tradycją festiwalu. Młodzi artyści zostali przyjęci entuzjastycznie, a publiczność zgromadzona w bazylice Św. Małgorzaty zgotowała wykonawcom długą owację na stojąco.

Uczelniany chór (przygotowany przez Andrzeja Korzeniowskiego) i orkiestrę poprowadził z ogromną energią Maciej Tworek. Zabrzmiała Msza koronacyjna C-dur Mozarta, skomponowana w 1779 roku. W partiach solowych wystąpili zdolni studenci, którzy bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami postawionymi przez kompozytora: Magdalena Drozd (sopran), Yana Hurtova (alt), Bartłomiej Chorąży (tenor) i Łukasz Dziuba (bas). Zwłaszcza pochwały należą się sopranistce i tenorowi, bo też Mozart właśnie tym dwóm głosom powierzył największe partie w tym utworze. Młodzi wykonawcy – ponad sto osób na estradzie – zaskoczyli energią i świeżością wykonania. Aż miło było posłuchać. Mszę poprzedziły orkiestrowe trzy sonaty kościelne Mozarta, wszystkie w tonacji C-dur, prowadzone od pulpitu przez koncertmistrza zespołu.

adasari
Koncert studentów Akademii Muzycznej w Krakowie; fot. Piotr Droździk

Jutro (w czwartek, 2 maja), w przesłuchaniach konkursowych jest przerwa, gdyż odbywają się próby finalistów z orkiestrą. W tym dniu także zgodnie z tradycją jurorzy odwiedzają Stary Sącz, m.in. Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli, gdzie znajduje się salonik Ady Sari. Tam też zagraniczni goście będą mieli okazję posłuchać nagrań patronki festiwalu i konkursu.

Finał rozpocznie się w piątek, 3 maja, o godz. 18, w MCK SOKÓŁ. Najlepszym śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego. I zgodnie z zapowiedzią organizatorów konkursu i festiwalu – Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ – finał będzie transmitowany w internecie na stronie festiwalu: www.adasari.pl.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, biuro prasowe festiwalu