Strona główna Wiadomości

13 DNI DO WYBORÓW: Co robią i mówią kandydaci?

Buzek Czerwiński Nowy Sącz
Kandydaci Platformy Obywatelskiej do parlamentu z Jerzym Buzkiem na nowosądeckim rynku. Fot. JO / Twój Sącz

Do pomocy w popularyzacji swoich kandydatów do Sejmu i Senatu ugrupowania ściągają znanych polityków. Platforma Obywatelska zaprosiła byłego premiera, eurodeputowanego Jerzego Buzka który namawiał do głosowania na Andrzeja Czerwińskiego (nr 1 na liście PO).

Buzek przypominał czasy prezydentury Czerwińskiego w Nowym Sączu (lata 1994 – 2001) i swojego premierowania (1997 – 2001). – Rozpoczęliśmy tutaj parę ważnych projektów między innymi program przeciwpowodziowy dla całej Polski, z którego urodziły się zupełnie inne możliwości pomocy powodzianom niż były wcześniej. Ten program zrodził się właśnie tutaj w Nowym Sączu z inicjatywy ówczesnego prezydenta Andrzeja Czerwińskiego – komplementował swojego partyjnego kolegę Jerzy Buzek, wspominając także m.in. pomysł stworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

–  Dlatego mam powody by tu bywać i przyglądać się jak wygląda miasto, w którym przed laty dobrze sprawowano urząd prezydenta miasta, rada miasta robiła wielkie przedsięwzięcia z myślą o tym, co będzie się działo w Nowym Sączu, w całej okolicy, w całym subregionie nie tylko za pół roku czy za rok, przy najbliższych wyborach, ale za pięć czy dziesięć lat – wyjaśniał Jerzy Buzek.

Uczestniczący w spotkaniu z Buzkiem kandydaci z listy PO według zapowiedzi mieli rozdawać materiały wyborcze mieszkańcom. Jednak sobotnie popołudnie nie okazało się dobrym czasem na spotkanie wyborców w centrum Nowego Sącza i ulotek nie było komu wręczać.

Do Nowego Sącza zajrzał również inny eurodeputowany, Tomasz Poręba (Prawo i Sprawiedliwość). Wychowany w Stróżach europoseł z Podkarpacia namawiał do poparcia Józefa Leśniaka (drugi na liście kandydatów do Sejmu PiS w okręgu nr 14). – To wykształcony, kompetentny polityk, posiadający doświadczenie we współpracy z instytucjami unijnymi. Kończył zagraniczne uczelnie, znakomicie włada językiem angielskim i francuskim, co przy dzisiejszych pracach w ramach Unii Europejskiej stanowi niewątpliwy atut. Od lat aktywnie skutecznie działa w regionie nowosądeckim jako radny i wierzę, że będzie bardzo dobrym reprezentantem Nowosądecczyzny w Sejmie – mówił na konferencji prasowej Poręba nazywając Leśniaka „nadzieją PiS” w okręgu.

Nowy spoty „Sondaż wyborczy” opublikował Komitet Wyborczy KORWiN z okręgu nr 14. Kandydaci zadają w nim szereg pytań, m.in. „czy powinniśmy być przeciw islamizacji Polski i lewackim eksperymentom” lub „czy wprowadzać proste rozwiązania, które służą ludziom i sprawdziły się w najlepszych gospodarkach świata”? Na wszystkie odpowiada Kazimierz Fałowski, lider listy: – Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś „tak” to znaczy że popierasz program Partii KORWiN i 25 października oddasz na nas głos.

Cały spot KW KORWiN:

Deklarację zobowiązującą do ścisłej współpracy pomiędzy wszystkimi posłami wybranymi w okręgu 14 na rzecz kluczowych inwestycji infrastrukturalnych w regionie podpisali wszyscy kandydaci Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz`15.  Kandydaci za takie uznali budowę linii kolejowej Podłęże – Piekiełko, drogi ekspresowej z Piwnicznej i Nowego Sącza do autostrady A4, trasy szybkiego ruchu z Gorlic do Tarnowa i rozbudowę tzw. Zakopianki. – Roześlemy treść deklaracji do wszystkich pozostałych komitetów z prośbą o to aby do niej dołączyli. Ponad podziałami, ponad sympatiami i antypatiami dla dobra całego regionu – zapowiedział Maciej Prostko (drugi na liście KWW Kukiz`15 w okręgu nowosądecko-podhalańskim).

Nowoczesna Ryszarda Petru„Nie dla finansowania partii z budżetu państwa” – udostępnia na swoim profilu FB Tomasz Gabryś (Nowoczesna Ryszarda Petru). Jeśli wierzyć wpisowi firmowanemu przez Ryszarda Petru, lidera ugrupowania, „każdy kandydat startujący jako Jedynka wpłacił na konto Nowoczesnej 30 tys zł” więc dotyczy to i Gabrysia, nauczyciela i przewodniczącego Rady Gminy Krościenko nad Dunajcem, pierwszego na liście Nowoczesna Ryszarda Petru w okręgu 14. – Dziękuję w imieniu Nowoczesnej za każde 100 zł umożliwiające nam działanie. Prosimy o więcej. Nie mamy wielkiego budżetu wbrew legendom, które tworzą niektórzy – mimo to apelują do sympatyków liderzy Nowoczesnej.

Redakcje organizują własne debaty, w ubiegłym tygodniu jedna z nich odbyła się w Regionalnej Telewizji Kablowej w Nowym Sączu. Uczestniczyli w niej: Adam Wojtas (poz. 2. na liście KW Nowoczesna Ryszarda Petru) Iwona Pycińska (poz. 14. Kukiz`15), Stanisław Pasoń (poz. 2. PSL), Marta Mordarska (poz. 9. PiS), Marcin Poręba (poz. 20 na liście PO). Na debatę nie dotarli przedstawiciele dwóch innych komitetów. Natomiast według naszych informacji jeden z komitetów przysłał dwie osoby. Na tym tle doszło do małej scysji, kto ma wystąpić na ekranie, jednak wszystko odbyło się poza oczami widzów. Pełny, ponad godzinny zapis debaty dostępny tutaj.

Kolejny sondaż wyborczy przedstawiła Gazeta Krakowska i Polska Press Grupa (przeprowadzony metodą badań ankietowych w dniach 30 września – 5 października na reprezentatywnej grupie 8 tys. osób). Według niego w skali kraju PiS zyskałby 38,2%, PO 25,8%, Kukiz`15 9,2%, Zjednoczona Lewica 8,6%, Nowoczesna Ryszarda Petru 6,6% a PSL 5,3%. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego.

Według sondażu Polska Press Grupa w Małopolsce zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość (z poparciem 49,1%) przed Platformą Obywatelską (27,2%).

Natomiast hipotetyczny podział 10. mandatów w Okręgu nr 14 (Nowy Sącz oraz powiaty gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski i tatrzański) wyglądałby według sondażu Gazety Krakowskiej następująco: Prawo i Sprawiedliwość 7 mandatów, Platforma Obywatelska 2 oraz Kukiz`15 – 1.

Tutaj pełny sondaż Polska Press Grupy.

A na Twitterze optymizm bez względu na ugrupowanie i pozycję w sondażach.

Grażyna Sukiennik (poz. 3 na liście PO) we wcześniejszym tweecie niż poniższy pisze krótko: „Wygramy!” i wrzuca zdjęcie z niedzielnej konwencji w Krakowie.

Grażyna Sukiennik tweetDorota Budacz („jedynka” Partii Razem w okręgu 14) niezrażona słabymi notowaniami ugrupowania w sondażach przytacza rosnące zainteresowanie Partią Razem w wyszukiwarce Google.

Dorota Budacz tweet Małgorzata Belska (poz. 20 na liście Prawa i Sprawiedliwości) także w doskonałym nastroju:

Małgorzata Belska tweetI jeszcze poseł Arkadiusz Mularczyk (poz. 7., lista PiS) nie tracący ani chwili czasu na kampanię i tweetowanie o niej:

Arkadiusz Mularczyk tweet(JO)

Reklama