Strona główna Wiadomości

18 DNI DO WYBORÓW: Co mówią kandydaci?

W Nowym Sączu w wyborach samorządowych 16 listopada o fotel prezydenta miasta ubiega się 5 kandydatów. O 23 miejsca w Radzie Miasta walczą 323 osoby z 8 komitetów wyborczych. 66 771 osób jest uprawnionych do głosowania. Co robią, mówią i obiecują kandydaci na 18 dni przed wyborami?

nowakstrona
Zrzut ekranu nowej strony internetowej Ryszarda Nowaka.

Urzędujący prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak (KW Prawo i Sprawiedliwość) uruchomił stronę internetową jako kandydat na kolejną kadencję: nowakryszard.pl Jest na niej m.in. relacja z regionalnej konwencji PiS i fragment wystąpienia Nowaka: Jesteśmy w Polsce stawiani za wzór miasta na prawach powiatu. Miasto potrzebuje kontynuacji podjętych działań – budowy ułatwień komunikacyjnych ze sztandarową obwodnicą północną i drugim mostem na Dunajcu, budowy Węgierskiej-BIS, dalszych remontów ulic i chodników. Mieszkańcy Nowego Sącza potrzebują radnych i władz gotowych do podejmowania nowych wyzwań w wielu obszarach życia publicznego. Miasto pięknieje w oczach. Dzisiaj potrzeba ludzi doświadczonych w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na realizację inwestycji. Do tego konieczne jest doświadczenie, pracowitość, wiedza i czasem spryt. Za trzy tygodnie mieszkańcy Nowego Sącza wyłonią w wyborach władze miasta i radnych, którzy będą podejmować starania o dalszy rozwój miasta. Powiem przewrotnie powołując się na cytat z jednego z artykułów – miastu potrzeba Lisa Witalisa. Oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu. Życzę wszystkim kandydatom Prawa i Sprawiedliwości, którym leży na sercu dobro naszego miasta – sukcesu wyborczego. Sam również staję do tych wyborów gotowy do kontynuowania już podjętych inicjatyw i do realizacji nowych zadań.

Sport-Kultura-Oświata
Fragment materiału wyborczego KW Platforma Obywatelska RP

Grzegorz Fecko (KW Platforma Obywatelska RP) przedstawia tezy programowe z dziedziny „sport, kultura i oświata”. Zapowiada m.in., że „sprawiedliwie podzielimy środki na wszystkie kluby sportowe, wybudujemy obiekt z kompletnym zapleczem lekkoatletycznym, wybudujemy dostępne osiedlowe boiska typu Orlik”. Obiecuje również utworzenie „letniego parku wodno-rekreacyjnego” oraz „udostępnienie dla szerszej społeczności imprez kulturalnych„.

Kandydujący na urząd prezydenta Nowego Sącza Ludomir Handzel (KWW Koalicja Nowosądecka) na stronie internetowej odpowiada na  pytania wyborców. Zabrał głos też w sprawie odbudowy sądeckiego zamku: Temat wymaga głębokiej analizy. Na pewno serce mówi TAK, ale trzeba brać pod uwagę: (a) koszty (szkoda, że zamiast Miasteczka Galicyjskiego kasa nie poszła na ten cel!), (b) istniejące otoczenie – sąsiedni teren jest mocno zagospodarowany (c) wiele opinii, że zamek był… brzydki. Na pewno potrzebny jest „produkt turystyczny” w okolicach Rynku. Może częściowa rekonstrukcja – stragany z mieczami, bicie monety, pokazy rycerskie, widowiska „światło i dźwięk”? Lochy – ścieżka podobna jak w Londynie „Lodon Dangeon”? (poprawnie The London Dungeon – red.)  Strach się dobrze „sprzedaje” i przyciąga turystów z dziećmi – coś musi być magnesem. 

Jednymi z najbardziej komentowanych są wciąż wypowiedzi Ryszarda Nowaka na antenie RTK sprzed kilku dni, w których urzędujący prezydent lekceważąco wypowiadał się m.in. o swoich kontrkandydatach. Tym razem zareagował nowosądecki Kongres Nowej Prawicy. Ze zdziwieniem i zażenowaniem wysłuchaliśmy audycji „Gość dnia” emitowanej w Regionalnej Telewizji Kablowej w dniu 24 października 2014 r, w której gościem był jeden z kandydatów na fotel Prezydenta Miasta Nowego Sącza w zbliżających się wyborach samorządowych – Ryszard Nowak. Obecny Prezydent z lekceważeniem i wyraźną ignorancją odniósł się zarówno do wyników, jak i autorów raportu na temat finansów Miasta (zwłaszcza struktury wydatków). Niepochlebne słowa padły także pod adresem całego środowiska akademickiego – napisał Andrzej Paciej, przewodniczący lokalnego Komitetu Wyborczego Nowa Prawica JKM. Według niego raport (przygotowywany m.in. przez kandydującego na radnego z listy Nowej Prawicy w okręgu nr 3 Dariusza Woźniaka z WSB-NLU) wskazujący, że w mieście na inwestycje przeznacza się zaledwie około 4 % wydatków jest „rzetelnie opracowany” i bardzo interesuje mieszkańców, bowiem „wysokość i struktura wydatków wpływa bezpośrednio na komfort życia i prowadzenia działalności gospodarczej w Mieście„.

Styl zaprezentowany w omawianym wywiadzie kontunuuje Jerzy Gwiżdż (KWW Wspierający Ryszarda Nowaka). Na antenie Radia RDN (29 października) podobnie jak wcześniej Nowak, także udawał, że nie zna konkurentów: Jak ja czytam plakat z koalicji jakiejś tam, jest coś takiego, niech mnie Pani poprawi, bo mogę sknocić nazwę (dziennikarka: chodzi o Koalicję Nowosądecką) o, coś takiego jest chyba, i ta Koalicja Nowosądecka, nie wiem nawet kto jest jej liderem szczerze mówiąc (dziennikarka: pan Ludomir Handzel), acha, no właśnie, mają taki plakat gdzie jest napisane tak: panie prezydencie Nowak – tu jest dwukropek – dlaczego nie ma podgrzewanej murawy Sandecji albo panie prezydencie Nowak, dlaczego są korki w mieście to ja czekam, kiedy napiszą: panie prezydencie Nowak, dlaczego w Nowym Sączu rodzi się mało dzieci.

Gwiżdż bez wymieniania nazwisk, mało dyplomatycznie, mówił także o jednym z kontrkandydatów: Cóż to za kandydat na radnego i prezydenta który mówi że kandyduje dlatego, żeby uchronić Nowy Sącz od Nowaka. No to już jest jakaś paranoja. On powinien się leczyć.

(JO), źródło: materiały wyborcze kandydatów i komitetów, strony www, publiczne wypowiedzi
Reklama