Strona główna Twoje miasto

25 lat Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Nadzieja

Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Nadzieja"

Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Nadzieja” ma 25 lat. 20 września odbyła się uroczystość podsumowująca ćwierćwiecze działalności z udziałem prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla i wiceprezydent miasta Magdaleny Majki. Prezydent Ludomir Handzel objął jubileusz honorowym patronatem.

Kiedy otrzymałem zaproszenie nie ukrywam – trochę się zdziwiłem, że to już tyle lat waszej wspólnej pracy, bardzo ważnych działań, które wykonujecie na terenie Nowego Sącza i całej Sądecczyzny w tak ważnym zakresie i w tak ważnych sprawach – powiedział do uczestników spotkania prezydent Ludomir Handzel. – Musiałem tutaj być, żeby wyrazić przede wszystkim podziękowania za to, co robicie i to zarówno terapeutom, rodzicom i opiekunom, jak i podopiecznym, którzy wkładają duży wysiłek w to, żeby się rozwijać; żeby pokazywać, że warto iść do przodu, że warto budzić się z uśmiechem na twarzy. Stąd moja tutaj obecność. Chciałem tą obecnością przekazać wam sygnał, jak bardzo to doceniam i będę wspierał na tyle, na ile będę mógł – zapewnił prezydent.

Prezydent wręczył prezes Stowarzyszenia „Nadzieja” Teresie Jaros – Ligaszewskiej wiązankę kwiatów i list gratulacyjny. Gospodarze odwdzięczyli się podobnym adresem do prezydenta Ludomira Handzla, w którym napisali między innymi: – Pragniemy wyrazić serdeczne podziękowania za okazane nam zrozumienie, życzliwość i wsparcie. Przyjęcie patronatu uważamy za ważny sygnał dla szerszego grona społeczeństwa, że docenia Pan znaczenie tej uroczystości, a związaną z nią tematykę uznaje za społecznie ważną – napisała prezes „Nadziei”.

Ratunku, mysz!

Początki Warsztatu przypomniała kierownik WTZ, Małgorzata Szmit. Na starcie podopieczni spotykali się w obskurnym baraku, gdzie brakowało miejsca, za to nie brakowało gryzoni. – Hulał wiatr, okna nieszczelne, myszy też harcowały – wspominała Małgorzata Szmit. – Któregoś dnia przychodzimy rano do pracy, a tam z końca korytarza krzyk. Nasza koleżanka drepce na stole i krzyczy: patrzcie, mysz, zróbcie z nią coś!

Obecnie Stowarzyszenie korzysta z pomieszczeń  przy ul. Freislera 10, a WTZ proponuje swoim podopiecznym szeroką ofertę zajęć, wycieczek i warsztatów. Przynajmniej część z nich zaprezentowali podopieczni WTZ, dowcipnie pokazując, co robią w grupach: dziewiarskiej, krawiecko-hafciarskiej, ogrodniczo-hodowlanej, modelarsko-komputerowej i wielu innych.

Dzięki wam osoby, które dzisiaj występowały na scenie, wasi podopieczni, mogą coraz bardziej czuć się normalnymi uczestnikami życia społecznego i to jest, myślę, ważne dla nas wszystkich, a nie tylko dla nich – zwróciła uwagę wiceprezydent Magdalena Majka.

Osoby zaangażowane w utworzenie i funkcjonowanie Warsztatu otrzymali listy z podziękowaniami.  Goście mogli zwiedzić wystawę zdjęć,  obrazujących działalność Warsztatu. Ozdobą uroczystości był program artystyczny w wykonaniu podopiecznych WTZ, z majestatycznym „Hallelujah” Leonarda Cohena, odśpiewanym gremialnie przez uczestników spotkania.

Determinacja rodziców i opiekunów

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo i Umysłowo „Nadzieja” jest jedynym w Nowym Sączu ośrodkiem prowadzącym od niemal 30 lat nieodpłatną rehabilitację dzieci i młodzieży w systemie ciągłym. Jako jedna z pierwszych organizacji na terenie naszego miasta opiekuje się i prowadzi rehabilitację społeczną i zawodową.

Warsztat Terapii Zajęciowej utworzony został dzięki determinacji rodziców i opiekunów w 1994 roku.  Jego celem jest zapewnienie warunków ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, niezbędnej do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę możliwości osób niepełnosprawnych.

tekst i zdjęcia Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl
Reklama