Strona główna Kultura i imprezy

25 osób w II etapie XVIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu

Reklama
Małgorzata Walewska
Constanze Könemann i Małgorzata Walewska, fot. Piotr Droździk

25 osób z 6 krajów zakwalifikowało jury do II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Wśród nich jest 18 Polaków i po dwóch uczestników z Chin i Ukrainy oraz po jednym z Rosji, Rumunii i Irlandii. W sumie do I etapu rywalizacji przystąpiło 66 śpiewaków z 11 krajów.

Artystów oceniało międzynarodowe jury złożone ze śpiewaków, pedagogów i dyrektorów obsadowych, pracujące pod przewodnictwem Małgorzaty Walewskiej. – Gratuluję tym, co przeszli do II etapu. To nie był dla nas prosty wybór. Wszyscy jesteście wspaniali – mówiła Małgorzata Walewska podczas ogłoszenia pierwszego werdyktu jury. – Nie należy traktować odpadnięcia z konkursu jak przegranej, tylko trzeba z tego wyciągnąć wnioski i popracować nad techniką. Po to jesteśmy teraz do waszej dyspozycji. Możecie się dowiedzieć, nad czym powinniście jeszcze popracować – podkreślała, zwracając się do uczestników.

Diana Alexe, fot. Piotr Droździk

Jutro (wtorek, 30 kwietnia) rozpoczyna się II etap konkursu. Uczestnicy będą wykonywali 3 lub 4 utwory wybrane przez jury z podanego przez uczestnika programu. W środę (1 maja) podczas II etapu rozegrany zostanie także konkurs pieśni, w którym udział weźmie 15 śpiewaków. Także w środę wieczorem poznamy finalistów tegorocznej edycji. Najlepsi śpiewacy będą rywalizować o laury w piątek (3 maja, godz. 18). W III etapie będą śpiewać z towarzyszeniem Orkiestry Opery Śląskiej w Bytomiu, pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego.

Konkurs zorganizowany przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności, która chętnie uczestnicy w przesłuchaniach. Ponadto przesłuchania są transmitowane przez internet na stronie: www.adasari.pl.

Chaoran Zuo, fot. Piotr Droździk

Pełna lista uczestników II etapu:

ALEXE Diana
BELKIUS Katarzyna
BORKIEWICZ Aleksandra
CHEN Hongyu
GOCAŁEK Paulina
GOŁASZEWSKA Gabriela
HORAJSKA Paulina
JANASIK Elwira
KALINA Piotr
KARAUDA Łukasz
KLUCZNA Paula
KORZENIEWSKA Klaudia
KOWALCZYK Karolina Róża
KWAŚNIKOWSKI Maciej
LIKARENKO Oksana
ŁĘCZYCKI Jakub
MALINOWSKA Maria
MATVIIENKO Danylo
OSOWSKA Ewelina
PARYSZ Anna
PAWŁOWSKA Małgorzata
RUDZIŃSKI Michał
SHINE Sarah
SOKOLIK Yulia
ZUO Chaoran
Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, biuro prasowe festiwalu