Strona główna Wiadomości

25 lat zespołu „Promyczki Dobra”

Promyczki Dobra Nowy SączDziałający w Nowym Sączu dziecięcy zespół „Promyczki Dobra” obchodził swoje 25-lecie. Koncert jubileuszowy odbył się w niedzielę w parku Strzeleckim.

W Bazylice św. Małgorzaty odprawiono uroczystą mszę św. Po niej obecni i byli członkowie złożyli symboliczne serce z kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II oraz przemaszerowali do Parku Strzeleckiego.

Promyczki Dobra jubileusz– To wielki zaszczyt i wyróżnienie, ale również przyjemność przekazać życzenia rodzinie „Promyczka Dobra” z okazji 25-lecia istnienia tego znakomitego zespołu. Zaszczyt dlatego, że gratulację przekazuję zespołowi, który wpisał się pięknie w ten nasz Nowy Sącz, czyniąc z tego miasta, które świętuje w tym roku 725-lecie, miasto młode, pełne ekspresji, czyli takie, jaki jest zespół „Promyczki Dobra”. Cieszę się, że mogę dzisiaj w imieniu mieszkańców podziękować wszystkim, którzy ten zespół tworzyli, tworzą, którzy w tym zespole występowali i nadal w nim występują – mówił w imieniu władz Nowego Sącza wiceprezydent Jerzy Gwiżdż.

ks. Andrzej Mulka i Jerzy GwiżdżList gratulacyjny z okazji jubileuszu przesłał Ministrer Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremier Piotr Gliński.Czytamyw nim m.in.:

Z podziwem przyjąłem informację, że pięciokrotnie pielgrzymowaliście do Watykanu, aby w imieniu dzieci składać życzenia imieninowe św. Janowi Pawłowi II. Bez wątpienia wielkim wyróżnieniem był też Wasz udział w pożegnaniu papieża Franciszka na lotnisku w Balicach, po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w 2016 roku. Nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie twórcy i opiekunowie zespołu – ludzie, którzy mają odwagę marzyć i potrafią realizować śmiałe wizje. Gratuluję księdzu Andrzejowi Mulce – założycielowi zespołu, pani Milenii Małeckiej-Roga, choreografowi i kierownikowi artystycznemu oraz instruktorom pani Agnieszce Basiadze i Sylwii Tomaszewskiej. Gratuluję również współpracownikom zespołu, wspaniałym i uznanym twórcom kultury polskiej: kompozytorom Joachimowi Menclowi, Dariuszowi Janusowi i Piotrowi Pałce oraz autorom tekstów: Beacie Mencel, Justynie Holm i Beacie Kołodziej

W czasie jubileuszowego koncertu „Promyczków Dobra w Parku Strzeleckim wręczono także Brązowe Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla dyrektora artystycznego zespołu „Promyczki Dobra” i jednocześnie dyrektora Pałacu Młodzieży Milenii Małeckiej-Rogal, a także dla współpracującego od la z zespołem muzyka i kompozytora Joachima Mencla.

„Promyczki Dobra” (wcześniej „Promyczki”) założył w Nowym Sączu ks. Andrzej Mulka – dyrektor Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej Promyczek. Dzieci śpiewały w nim piosenki pielgrzymkowe i oazowe. W roku 2003 zespół rozpoczął współpracę z Joachimem Menclem, który dla zespołu komponuje nowe piosenki, tworzy aranżacje i jest producentem muzycznym płyt.

Kierownikiem zespołu jest ks. Andrzej Mulka. Począwszy od 1993 roku z zespołem pracują instruktorzy MDK, a obecnie Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu. Kierownikiem artystycznym jest Milenia Małecka – Rogal, dyrektor Pałacu Młodzieży, a o stronę wokalną troszczą się instruktorzy: Agnieszka Basiaga i Sylwia Tomaszewska.

Jak czytamy na stronie internetowej grupy „zespół koncertował wiele razy w kraju i za granicą m.in. w Watykanie z okazji imienin Jana Pawła II, w Sali W. Lutosławskiego przy TVP, w Sali Kongresowej, w Zamku Królewskim. Nagrania zespołu często goszczą na antenie wielu rozgłośni radiowych, m.in. Polskie Radio pr. 1, Radio Maryja i wiele rozgłośni diecezjalnych. Zespół brał udział w programach TVP „Ziarno”, „Czasy”, „Między ziemią a niebem”, „Od przedszkola do Opola”. Dużym powodzeniem cieszą się teledyski zespołu oraz koncerty kolędowe: „Kolędy wielu pokoleń (2012)” nagrane dla Telewizji Kraków oraz „Z kolędą u Jana Pawła II” (2015)– nagrany dla TV Trwam. W 2016 roku zespół żegnał na lotnisku w Balicach Ojca Świętego Franciszka”.

(edred), źródło www.nowysacz.pl, zdjęcia: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sacza
Reklama