Strona główna Wiadomości

26 DNI DO WYBORÓW: Co mówią kandydaci?

Reklama

W nowym Sączu w wyborach samorządowych 16 listopada o fotel prezydenta miasta ubiega się 5 kandydatów. O 23 miejsca w Radzie Miasta walczą 323 osoby z 8 komitetów wyborczych. 66 771 osób jest uprawnionych do głosowania. Co robią, mówią i obiecują kandydaci na 26 dni przed wyborami?

bilbord 350X220.cdrKandydujący na prezydenta Nowego Sącza Artur Czernecki (Solidarni Sądeczanie) przedstawił “program naprawczy” dla miasta. Proponuje w nim m.in. “podniesienie standardów etycznych pracy władz miasta oraz pracowników urzędów” i przyspieszenie wydawania decyzji urzędniczych. W dziedzinie lokalnej gospodarki obiecuje “utworzenie ośrodków obsługi księgowo-administracyjnej dużych firm zagranicznych” oraz naliczenie lokalnych podatków w wysokości zależnej od wielkości powierzchni handlowej. W programie Czerneckiego znalazł się także punkt “priorytetowe traktowanie problemu mostów w Nowym Sączu czyli bezzwłoczne rozpoczęcie procesu projektowo-finansowego mostu helleńskiego oraz jego realizacji” oraz obietnica darmowej linii autobusowej (“jedna linia autobusowa przez ważniejsze ciągi komunikacyjne miasta, która będzie nieodpłatna“). Kandydat chciałby utworzenia w kilku szkołach przedszkoli publicznych i stworzenia nowych placów zabaw przy szkołach. Dyrektorom szkół chciałby zwracać część kwot uzyskiwanych z wynajmu powierzchni, aby mogli je wydawać na bieżące potrzeby swoich placówek. Klub Sandecja powinien być przekształcony według kandydata w Sportową Spółkę Akcyjną.

We wtorek 21 października Artur Czernecki wystosował list otwarty do prezydenta Nowego Sącza, w którym pyta go o wskaźniki, które przyczyniły się do uzyskania przez miasto nagrody “Perła Zarządzania Najwyższej Jakości 2014”. “Ostatnimi czasy pojawiają się jednak niepokojące doniesienia mediów, które uważają, że owa nagroda nie ma nic wspólnego z rzeczywistością” – pisze kandydat domagając się “publicznej odpowiedzi” na postawione w liście pytania.

logoKNPKandydat w wyborach na prezydenta miasta Kazimierz Fałowski (KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke) jak do tej pory skupia się na udzielaniu wywiadów. Ciężko znaleźć spisane w jednym miejscu propozycje programowe tym bardziej, że strona nowosądeckiego oddziału Kongresu Nowej Prawicy przestała działać. We wcześniejszych wypowiedziach przewija się pomysł odbudowy sądeckiego zamku (“wzrośnie prestiż miasta gdy pojawi się zamek“) oraz wyprowadzenia ruchu z rynku przez budowę drogi wzdłuż Dunajca. Nie jest zwolennikiem Straży Miejskiej. “(…) powoli bym likwidował. Nawet baranów rozpierzchłych po mieście nie poytafią wyłapać, właścicieli posesji zdyscyplinować do uprzątnięcia śmieci z ulicy. Jakbym był prezydentem sam bym chwycił za miotłę, żeby zawstydzić brudasów” – mówił w wywiadzie dla Gazety Krakowskiej.

Kandydat Platformy Obywatelskiej Grzegorz Fecko pod hasłem “Bliżej Sądeczan!” platformalogoobiecuje stworzenie internetowej platformy komunikacji z mieszkańcami aby mogli komentować bieżące informacje oraz zgłaszać swoje propozycje i pomysły. “Ważne inwestycje dla miasta” mają być realizowane na zasadzie “konkursów architektonicznych” a o wyborze “w dużej części” będą decydowali mieszkańcy. Fecko zapowiada też utworzenie budżetu obywatelskiego z przekazaniem większych uprawnień zarządom osiedli i ich mieszkańcom. W kwestiach związanych z komunikacją i transportem Grzegorz Fecko deklaruje “zmniejszenie ceny biletów MPK“, budowę drogi wzdłuż Dunajca (równoległej do ul. Węgierskiej) i obwodnicy południowej (połączenie Węgierskiej z Nawojowską). Mówi także o stopniowej przebudowie wszystkich skrzyżowań w mieście na ronda.

KNKoalicja Nowosądecka i jej kandydat Ludomir Handzel obiecują m.in. “odkorkowanie miasta” (budowa nowego mostu i remont obecnego na Dunajcu, darmowe parkingi, budowę parkingu wielopoziomowego), aktywne poszukiwanie inwestorów, wprowadzenie budżetu obywatelskiego i “wykorzystanie potencjału brzegu rzeki Kamienica“. Sprzeciwiają się jednocześnie budowie tzw. sądeckiej Wenecji i dalszym podwyżkom cen wody i ścieków. Ludomir Handzel jak do tej pory jako jedyny z kandydatów udostępnił na swojej stronie internetowej formularz pozwalający zadać mu pytania i regularnie na te pytania odpowiada (choć w sieci pojawiy się pretensje, że nie na wszystkie).

Hndzel i Koalicja Nowosądecka organizują w najbliższych dniach dwa publiczne spotkania. Na pierwsze, 23 października, zapraszają studentów, pracowników i wykładowców WSB-NLU aby dyskutować o “kierunkach rozwoju miasta Nowego Sącza ze szczególnym uwzględnieniem perspektyw i znaczenia rozwoju szkonictwa wyższego w naszym mieście“. Drugie spotkanie, 24 października, to “konwencja wyborcza” (szczegółów nie podano).

logoPiSPrezydent Ryszard Nowak (KW Prawo i Sprawiedliwość) jako starający się o reelekcję kandydat nie ma “prywatnej” strony internetowej. Nam nie udało się odnaleźć także żadnej witryny Komitetu Wyborczego Wyborców Wspierających Ryszarda Nowaka. Na oficjalnej stronie internetowej miasta od dwóch tygodni wyróżnionym materiałem jest tekst “Perła Zarządzania Najwyższej Jakości 2014 dla Prezydenta Ryszarda Nowaka“. To właśnie o tę nagrodę pyta w liście otwartym kontrkandydat Nowaka w wyścigu do fotel prezydenta, Artur Czernecki. “Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak odebrał Godło i Certyfikat Najwyższa Jakość 2014 przyznane w kategorii zarządzanie najwyższej jakości. Za trzykrotne zdobycie nagrody na przestrzeni ostatnich pięciu lat (2010, 2012, 2014) odebrał również specjalne wyróżnienie w postaci Statuetki Perła Zarządzania Najwyższej Jakości 2014” – czytamy w tekście. Pozostałe informacje na głównej stronie miasta także już w pierwszym zdaniu podkreślają nazwisko Nowaka: “Prezydent Ryszard Nowak podpisał umowę z…“,  “W pierwszym Konkursie na Najlepszego Kierowcę 2014 r., który zorganizowano z inicjatywy prezydenta Ryszarda Nowaka…” oraz “Prezydent Ryszard Nowak pozdrowił uczestników happeningu zorganizowanego…

(JO), źródło: materiały wyborcze kandydatów i komitetów, strony www, publiczne wypowiedzi