Strona główna Wiadomości

36 dni do wyborów. Co robią i mówią kandydaci?

Do północy w poniedziałek 17 września komitety wyborcze mogą składać w Miejskiej Komisji Wyborczej w Nowym Sączu listy kandydatów na radnych. Lista powinna być poparta co najmniej 150 podpisami wyborców mieszkających na stałe w mieście.

Listy, po weryfikacji dokumentacji, są zatwierdzane przez Komisarza Wyborczego, co zajmuje co najmniej kilka dni. Do tej pory (sobota 15 września) zarejestrowano część list dwóch komitetów.

KWW Jerzego Gwiżdża Samorządny Nowy Sącz zarejestrował 7 kandydatów w okręgu 1 (osiedla: Centrum, Helena, Kochanowskiego, Przetakówka, Stare Miasto, Zabełcze). Liderem listy jest Jerzy Gwiżdż, także kandydat na prezydenta Nowego Sącza (ordynacja wyborcza dopuszcza takie postępowanie). Na drugim miejscu jest Tadeusz Potoczek, przewodniczący Zarządu Osiedla Helena. Na trzecim miejscu w okręgu nr 1 znalazła się Urszula Chowaniec, działaczka osiedlowa z Zabełcza.

KWW Koalicja Nowosądecka Ludomira Handzla także już zarejestrował kandydatów w okręgu 1. “Jedynką” jest Krzysztof Ziaja, przewodniczący Zarządu Osiedla Kochanowskiego. “Dwójka” na liście to Mariusz Smoleń (politolog popierany przez Kukiz`15) a na trzecim miejscu Aleksander Rybski, wieloletni dyrektor I LO.

W okręgu 3 (osiedla: Gorzków, Kilińskiego, Millenium, Nawojowska, Wojska Polskiego, Zawada) KN na pierwszym miejscu listy do Rady Miasta wystawia przedsiębiorcę Krzysztofa Krawczyka. Drugi jest Leszek Gieniec (przedsiębiorca) a trzecia Renata Seruga-Tokarz (współwłaścicielka biura rachunkowego).

Koalicja Nowosądecka ma już także zarejestrowaną listę w okręgu 4 (osiedla: Biegonice, Dąbrówka, Kaduk, Poręba Mała, Przydworcowe, Szujskiego, Wólki). Numer 1 ma tu Marta Poremba (przedsiębiorca, członek zarządu osiedla Wólki). Z “dwójką” startuje Robert Berdychowski a nr 3 to Marta Sowa.

Przedstawiciele Koalicji Nowosądeckiej symbolicznie posprzątali fragment brzegu rzeki Kamienica. Obiecują “przywrócenie Nowemu Sączowi i sądeczanom trzech rzek”.

KWW Jerzego Gwiżdża Samorządny Nowy Sącz urządził “konwencję wyborczą” w hotelu Ibis. Składała się głównie z długich przemówień kandydatów komitetu. Niemal półgodzinną mowę wygłosił także lider Jerzy Gwiżdż.

Iwona Mularczyk, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Nowego Sącza, odwiedziła Warszawę oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. “Pan Prezes zawsze ciepło mówi o naszym mieście i jego mieszkańcach” – tweetowała.

 

Kandydatka PiS zaatakowała władze województwa i członka ich zarządu Leszka Zegzdę (kontrkandydata w wyścigu o fotel prezydenta miasta) za “zaniechanie od grudnia 2018 roku uruchomienia kursów szynobusu na trasie Helena – Nowy Sącz” (faktycznie to komunikacja zastępcza na czas budowy mostu organizowana przez miasto za pośrednictwem MPK – red.). – Zobowiązuję się zorganizować i synchronizować system komunikacji drogowo – kolejowej w Nowym Sączu – zadeklarowała Iwona Mularczyk.

Leszek Zegzda (kandydat na prezydenta, Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska) przedstawił listę kilkunastu inwestycji, jakie zamierza zrealizować w mieście. Jest na niej m.in. trzeci most przez Dunajec, Centrum Nauki adresowane do młodych sądeczan, nowa strefa przemysłowa i aqua park nad Kamienicą.

Krzysztof Głuc (KWW Wybieram Nowy Sącz) proponuje po wygranych wyborach referendum w sprawie wykorzystania terenu Starej Sandecji przy Al. Wolności. On sam ma pomysł, aby powstało tu Centrum Wiedzy ale decyzję w tej sprawie chce pozostawić mieszkańcom.

Na jednej z kamienic w Rynku zawisł baner z podobizną Wojciecha Piecha, zastępcy prezydenta Nowego Sącza (od listopada 2015, wcześniej był .in. sekretarzem miasta). Okazuje się, że wystartuje on z pierwszego miejsca w okręgu pierwszym z listy KWW Krzysztofa Głuca Wybieram Nowy Sącz.

Banery wyborcze Piecha i Głuca na kamienicy Rynek 31. Fot. JO / Twój Sącz

Lokalny komitet SLD Lewica Razem przedstawił swoje założenia programowe i propozycja dla mieszkańców Nowego Sącza. Znalazły się wśród nich m.in. pomoc rodzinom zastępczym oraz częściowe lub całkowite finansowanie “in vitro”, rozwój oferty świetlic środowiskowych oraz opracowanie przedsięwzięć, “które pozwolą na zatrzymanie odpływu młodych Sądeczan z miasta, a nawet zachęcą do powrotu tych, którzy już wyjechali”. SLD Lewica Razem obiecuje także zmniejszenie liczby uczniów w klasach, “stworzenie odpowiedniej bazy” dla miejskiej biblioteki, zagospodarowanie brzegów rzek oraz odbudowę Zamku Królewskiego. Lewica przekonuje, że zbuduje most na Dunajcu, “Węgierską bis”, ścieżki rowerowe i parkingi. Chciałaby również “poszerzyć kalendarz imprez miejskich”.

Rafał Skąpski, kandydat tego ugrupowania na prezydenta miasta, na Twitterze przedstawia powody kandydowania:

Wybory samorządowe w Nowym Sączu – newsy, relacje, wypowiedzi kandydatów i polemiki, Retweet`y – na bieżąco na naszym profilu na Twitterze #wyboryNS


(JO)