Strona główna Wiadomości

4 DNI DO DRUGIEJ TURY: Co mówią kandydaci?

W pierwszej turze wyborów prezydenta Nowego Sącza 16 listopada Ryszard Nowak (KW Prawo i Sprawiedliwość) zdobył 12 335 głosów, a drugi wynik osiągnął Ludomir Handzel (KWW Koalicja Nowosądecka) – 10 287 głosów. Panowie spotakają się w drugiej turze wyborów w niedzielę 30 listopada. Wygra ten, kto zdobędzie po prostu więcej głosów. Co mówią i robią pretendenci przed decydującym starciem?

Pretendenci do fotela prezydenta debatowali. W jednym przypadku, we wtorek 25 listopada, na zaproszenie Sądeckiej Izby Gospodarczej do debaty o gospodarce nie odpowiedział Ludomir Handzel. Stawił się za to Ryszard Nowak który tak skomentował nieobecność rywala:

sig_1
Debata w Sądeckiej Izbie Gospodarczej. Od lewej prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, prezes SIG Paweł Kukla, przewodniczący Rady SIG Kazimierz Pazgan. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Widoczne nie miał wiele do powiedzenia w kwestiach dotyczących rozwoju gospodarczego Sądecczyzny. Bo też i nie ma ani własnych pomysłów, ani własnego zaplecza, które by go w tym wspierało. Ja w każdym razie jego nieobecności nie rozumiem. Liczyłem bardzo na spotkanie z panem Handzlem, bo umówiliśmy się, że będziemy rozmawiać o kwestiach gospodarczych i możliwościach rozwoju Sądecczyzny. Skoro się nie pojawił, to dla mnie jest to ewidentny dowód małej wiedzy, braku oferty dla przedsiębiorców i powiem wprost, tchórzostwa – mówił Nowak.

W środę (26 listopada) obaj już kandydaci debatowali na zaproszenie Radia Kraków i Gazety Krakowskiej. Prowadzący zadał m.in. takie pytanie: W ostatnich kilkunastu latach pojawiały się różne pomysły na to, jak wykorzystać jeden z ostatnich, atrakcyjnych, wolnych terenów w Nowym Sącz, czyli Starą Sandecje przy Alejach Wolności. Wyobraźmy sobie sytuację, że do miasta zgłasza się inwestor gotów zapłacić za ten teren 30 mln zł. Deklaruje przy tym, że zamierza tam wybudować duży obiekt z centrum kongresowym, częścią handlową i pomieszczeniami, w których można ulokować sporą część wydziałów sądeckiego rozrzuconego dziś w kilku budynkach Urzędu Miasta. Co usłyszy od prezydenta?

Ludomir Handzel: Otrzyma odpowiedź negatywną dlatego, że miejsc handlowych w Nowym Sączu mamy bardzo dużo. Tysiąc osiemset metrów na każdy tysiąc mieszkańców. Galeriami handlowymi nie wygramy Nowego Sącza. Nam jest potrzebna produkcja i usługi. Musimy robić wartość dodaną, którą będziemy sprzedawać na zewnątrz i tutaj sprzedawać, i ściągać pieniądze. Tutaj muszą być podmioty, które będą tworzyły dodatkowa wartość a nie tylko drenowały rynek z pieniędzy, jak to się dzieje w galeriach handlowych. W okresie urzędowania pana prezydenta (R. Nowaka – red.) powstały trzy i pamiętajmy, że te galerie handlowe podatek dochodowy płacą w miejscu gdzie są zarejestrowane, czyli w Warszawie lub w Krakowie. Musimy o tym pamiętać, że część tego podatku to jest część składowa budżetu Nowego Sącza. Powierzchni handlowych mamy w mieście nadmiar. Powierzchni biurowych również. Ja mam całkiem inne pomysły na rozwiązanie problemu rozsianego ratusza. Nic z tym nie zrobiono od ośmiu lat. To jest bardzo kosztowny sposób prowadzenia biur. W tylu miejscach rozsiane poszczególne wydziały – logistyka, telekomunikacja, krążenie dokumentów, spotkania urzędników. Czyli taka osoba usłyszy ode mnie zdecydowane nie. Nam jest potrzebna produkcja i usługi. Miejsca pracy a nie biura i powierzchnie handlowe.

Ryszard Nowak: Zacznę od końca wypowiedzi mojego adwersarza. Otóż ja wiem, jaki pan ma pomysł na ratusz. Wiem, że oczywiście chciałby pan przenieść ratusz w jedno miejsce. Najpewniej do obecnego Miasteczka Multimedialnego w dzielnicy Zabełcze za niebotyczne kwoty za metr kwadratowy. Chcę powiedzieć jednoznacznie, że nie ma mowy o przenoszeniu ratusza a rynku sądeckiego. To właśnie za mojej kadencji skumulowałem dziewięćdziesiąt procent instytucji związanych z ratuszem wokół ratusza i w najbliższym otoczeniu więc nie ma mowy o chodzeniu, czy tez jakiejś niewygodzie. A odpowiadając na najistotniejsze pytanie dotyczące Starej Sandecji, nawet jeśli zaproponowano by bardzo wysoką cenę ja odpowiadam nie. Nie dlatego, że jest dużo powierzchni handlowych a ni nie dlatego, że byłby to prywatny inwestor. Już kiedyś, przed kilku laty doszedłem do wniosku, że niech ten kawałek Nowego Sącza zostanie w rękach sądeczan i nowe pokolenia, ci którzy dzisiaj są nastoletni, nie oni kiedyś o tym zadecydują. Nie koniecznie dzisiaj my musimy wszystko zagospodarować, sprzedać czy wybudować. I jeszcze konkretna uwaga, mianowicie pan Ludomir usilnie i wprost twierdzi, że wybudowałem trzy galerie, otóż szanowny panie, galerie, które powstały zezwolenie na budowę miały zdecydowanie wcześniej.

Padło też pytanie o ewentualne zmiany personalne w Ratuszu lub przyszłych współpracowników nowowybranego prezydenta:

Ryszard Nowak: Nie tylko na tym spotkaniu mówiłem o zmianach, które planuje na wysokich stanowiskach w ratuszu i mówiąc krótko potwierdzam publicznie, że takie plany są i takie decyzje, jeżeli zostanę prezydentem zostaną podjęte i to począwszy od najwyższych stanowisk w urzędzie i nie tylko w urzędzie bo również trzeba zdać sobie sprawę z tego, że wokół urzędu funkcjonują instytucje powiązane z miastem, instytucje dla których miasto jest właścicielem. Tam również nastąpią zasadnicze, gruntowne, duże zmiany personalne na najwyższych stanowiskach. Na nazwiska przyjdzie czas oczywiście wtedy, kiedy będę mógł takie decyzje podejmować.

Ludomir Handzel: Te drastyczne zmiany, jakie zapowiada pan Ryszard, to jakby jest tez ocena działalności najbliższych współpracowników i spółek komunalnych. To też jest pewnie jakiś efekt tego, jak toczyła się kampania wyborcza, ile wskazano nieprawidłowości, ile można wskazać nieudolności i zaniedbań w działaniach całej tej ekipy. Ja chciałem powiedzieć, że widzę współpracę z wszystkimi radnymi. Z wszystkimi sądeczanami. Rzeczywiście prawda jest, że w najbliższym otoczeniu bardzo chętnie bym widział Piotra Lachowicza. Już przeprowadziłem z nim rozmowę na ten temat. Chciałbym, żeby kierował pracami urzędu bo jest bardzo sprawnym i merytorycznym urzędnikiem. Wiem tez o tym, że odbywa się taki proces straszenia Ludomirem Handzlem w instytucjach podległych panu prezydentowi , że wszyscy będą zwolnieni i tak dalej. Ci, co są rozsądni, pracują i są kompetentni nie powinni tego do siebie nawet dopuszczać. Wiem, że są osobami rozsądnymi i nie muszą się obawiać żadnych zmian. Natomiast to, co ma na sztandarach Prawo i Sprawiedliwość jest mi tez bliskie, czyli walka z układem. Myślę, że także z członkami Prawa i Sprawiedliwości z Nowego Sącza będziemy walczyć z tym układem, który powstał w ciągu ostatnich ośmiu lat w Nowym Sączu. Tego dowody będę dawał już od pierwszego dnia. Zmiany na najwyższych szczeblach władzy tak, natomiast pracujący urzędnicy i pracownicy spółek komunalnych mogą spać spokojnie.

Pełny zapis debaty na stronie Radia Kraków.

tvpkrakow2
Debata w TVP Kraków. Fot. screenshot TVP Kraków

Także w środę Handzel i Nowak spotkali się jeszcze raz, tym razem na antenie TVP Kraków. Rozmawiali m.in. o problemach MMC Brainville, które wciąż nie jest ukończone i rozliczone z blisko stumilionowej dotacji ze środków unijnych. – Od dwóch lat zwracam uwagę że program jest źle prowadzony – bronił się Ludomir Handzel, który jest członkiem rady nadzorczej spółki Miasteczko Multimedialne (zarządzającej MMC Brainville).

Ryszard Nowak zaczął z kolei cytować zarząd spółki Miasteczko Multimedialne, który kłopoty z projektem zrzucił właśnie na Ludomira Handzla jako reprezentanta mającego część udziałów w inwestycji znanego sądeckiego biznesmena. – Panowie chcą doprowadzić do upadku tego przedsięwzięcia aby doszło do licytacji za bardzo niską cenę – grzmiał Ryszard Nowak.

Pełny zapis debaty na stronie TVP Kraków.

(JO), źródło: materiały wyborcze kandydatów i komitetów, strony www, publiczne wypowiedzi

 

Reklama