Strona główna Wiadomości

46 zwycięskich projektów w 2. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego

46 zwycięskich projektów w 2. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego

Niemal 180 tysięcy osób zagłosowało na przełomie września i października na projekty drugiej edycji budżetu obywatelskiego województwa. Spośród 160 propozycji wybrano ostatecznie 46 zadań, w tym kilka dotyczących Nowego Sącza oraz subregionu sądeckiego.

– Ogromne zainteresowanie drugą edycją budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego udowadnia, że dysponowanie środkami publicznymi w ten sposób ma sens. Nic tak nie angażuje i nie inspiruje mieszkańców, jak praca dla dobra lokalnej społeczności. Nie mam wątpliwości, że taki efekt przyniesie realizacja 46 zwycięskich projektów, które Małopolanie sami wybrali w tegorocznym głosowaniu. W ten sposób zdecydowali o rozdzieleniu aż 8 mln zł – podkreśla Grzegorz Lipiec, który w zarządzie województwa małopolskiego odpowiada m.in. za realizację budżetu obywatelskiego.

Na każdy z 6 subregionów przypadało do podziału 1,33 mln zł. Z subregionu sądeckiego (powiaty limanowski, nowosądecki, gorlicki oraz miasto Nowy Sącz) do wyboru było 29 zadań. Ostatecznie głosujący mieszkańcy wybrali 9 z nich.

Najwięcej głosów w naszym subregionie – 4447 – otrzymał projekt „Łącko folklorem kwitnące” o wartości 100 tys. zł. Zakłada m.in.  zorganizowanie warsztatów z zakresu tańca, muzyki, śpiewu, gwary,obrzędowości oraz rękodzieła ludowego a także odtworzenie dawnych strojów mieszkańców Łącka.

Drugi w kolejności otrzymanych w naszym subregionie projekt – „Aktywne społeczeństwo” (szacunkowy koszt 314 tys zł), przewiduje m.in. organizację festynów, warsztatów i zajęć ruchowych dla dzieci, młodzieży oraz seniorów.

Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu powinien się wzbogacić o dwa urządzenia, kluczowe z punktu widzenia ratowania życia noworodków wcześnie urodzonych. Dzięki projektowi „Ratujmy noworodki” (otrzymał 2312 głosów) zostanie zakupiony sprzęt o wartości niemal 400 tys. zł.

Zwycięskie projekty z subregionu sądeckiego

Wszystkie zwycięskie projekty 2. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego dostępne są na stronie internetowej bo.malopolska.pl

(iw), źródło Biuro Prasowe UMWM

  • Anna Tr

    No, to fajnie, że znalazło się poza mną jeszcze 2311 osób, które zagłosowały, żeby wojewódzka kasa trafiła do sądeckiego szpitala. Ale widać, że mieszkańcy gminy Łącko są lepiej zorganizowani i bardziej zainteresowani finansami – porównując ogólną liczbę głosów na kasę dla miasta i kasę dla Łącka, w odniesieniu do liczby mieszkańców.