Strona główna Twoje miasto

NASZE 5 NAJ: Najdłuższe ulice w mieście

W Nowym Sączu mamy ponad 450 ulic których łączna długość przekracza 230 kilometrów. Na potrzeby niniejszego zestawienia możemy przyjąć, że “przeciętna” ulica ma w przybliżeniu średnio 500 metrów długości. Zastanawialiście się Państwo, które ulice w granicach miasta są najdłuższe? Spójrzcie na poniższe zestawienie – czy wszystkie nazwy pokrywają się z Waszymi przypuszczeniami?

opracowanie Jerzy Michalik, zdjęcia Janusz Miczek / Twój Sącz

5Barska / Piłsudskiego

Barska to ulica, której nie każdy spodziewałby się w zestawieniu najdłuższych dróg w Nowym Sączu. Prowadzi od ronda im. gen. Franciszka Gągora (pod galerią handlową Trzy Korony) aż do granic Nowego Sącza i Naściszowej. Łączna długość to ok. 3,7 km. Jest dłuższa m. in. od ul. Tarnowskiej (długość ok. 3,2 km). Podobnej długości co Barska są prowadzące w stronę Krynicy Aleje Piłsudskiego, które wielu automatycznie stawia wśród najdłuższych ulic naszego miasta.

4Bohaterów Orła Białego

Ulica, której długość jest porównywalna do długości ul. Barskiej i al. Piłsudskiego (jest tylko kilkadziesiąt metrów dłuższa). Pozycja, którą mało który sądeczanin wymieniłby jednym tchem z innymi długimi ulicami miasta. Prowadzi od góry Majdan aż do ul. Węgierskiej. Łączna długość: ok. 3,9 km.

3Węgierska

Ulica, której pojawienie się w rankingu na pewno wszyscy typowali. Jedna z najważniejszych ulic w mieście – droga wylotowa w stronę Starego Sącza i granicy ze Słowacją. Zaczyna się przy ul. Źródlanej (okolice “niskiego” wiaduktu) i prowadzi aż do granicy miasta na Popradzie. Łączna długość: ok. 5 km.

2Nawojowska

Nowy Sącz najdłuższe ulice Nawojowska

Jedna z ulic, które nazwy wzięły od miejscowości, do której prowadzą i która rzeczywiście biegnie aż do tej miejscowości (jej koniec to granica Nowego Sącza i Nawojowej). Nawojowska przebiega przez znaczną część południowo-wschodniej części miasta. Jej łączna długość to ok. 5,5 km.

1Lwowska

Ulica, która nie ma sobie równych w naszym mieście. Lwowska zaczyna się w samym sercu miasta (to jeden z wylotów z Rynku) i biegnie w kierunku Piątkowej i Grybowa aż do granic nowego Sącza. Łączna długość: ok. 6 km