Strona główna Twoje miasto

NASZE 5 NAJ: Pięć mniej znanych, choć wartych poznania, zabytków miasta

Otwierając którykolwiek z przewodników po Nowym Sączu, znajdziemy w nim informacje na temat najbardziej znanych i najważniejszych jego zabytków. Ze zwiedzaniem naszego miasta nieodłącznie wiąże się odwiedzenie ruin zamku, bazyliki św. Małgorzaty, skansenu, dworca kolejowego czy też rynku. Są jednak takie zabytki, które nie są tak popularne, pomimo swoich niewątpliwych walorów historycznych i estetycznych. Przedstawiamy pięć najciekawszych – z tych nieco mniej znanych – zabytków w Nowym Sączu.

opracowanie Jerzy Michalik, zdjęcia Janusz Miczek / Twój Sącz

5Kościół św. Rocha

Znajdujący się w dzielnicy Dąbrówka niewielki zabytkowy kościółek jest doskonałym przykładem drewnianego budownictwa sakralnego na terenie Sądecczyzny, ale jako jeden z nielicznych leży w granicach administracyjnych Nowego Sącza. Został wybudowany w wieku XVII, a w wieku XX poddany gruntownej renowacji. Bezsprzecznie jest to jednak jeden z najciekawszych mniej znanych obiektów w naszym mieście.

Historia Kościoła pod Wezwaniem Św. Rocha na stronie parafii

4Kościół św. Heleny

Podobnie jak wspominany kościół św. Rocha, został on wybudowany w wieku XVII, a dokładniej w okolicach roku 1686. W późniejszych wiekach kościół rozbudowywano. Początkowo służył jako kaplica cmentarna, natomiast wraz z erygowaniem parafii na Helenie stał się jej siedzibą – aż do wybudowania kościoła św. Krzyża w niedalekiej przecież przeszłości. Kościół znajduje się na szlaku architektury drewnianej, jednak nie każdy z gości naszego miasta zdaje sobie sprawę, że mamy taki skarb w swoich granicach.

O kościele Świętej Heleny w Nowym Sączu czytaj na stronie parafii

3Dwór Miczyńskich

Obiekt, o którym wspominaliśmy przy okazji przedstawiania historii nowosądeckich Gołąbkowic, ale warty ponownego zaznaczenia jego obecności. Budynek w rękach prywatnych, który jednak jest fascynującym przykładem tego typu budowli w Nowym Sączu. Dworkek został wybudowany ok. 1910 roku, a po zawirowaniach z dynamiczną rozbudową naszego miasta sąsiaduje niemal „ściana w ścianę” z jednym z największych blokowisk w naszym mieście.

2Cmentarz żydowski ul. Rybacka

Obiekt znajduje się u ujścia Kamienicy do Dunajca. Cmentarz założony został w drugiej połowie XIX w., poszerzony w 1926 roku. Do dziś zachowało się kilkaset nagrobków, głównie z hebrajskimi inskrypcjami. Pojawiają się także napisy w jidysz i po polsku. Podczas II Wojny Światowej było to miejsce masowych egzekucji obywateli Nowego Sącza i regionu. Ważny punkt na mapie naszego miasta, dokumentujący wielowiekową historię przeplatania się kultury katolickiej i żydowskiej w Nowym Sączu.

O nowosądeckim cmentarzu żydowskim pisaliśmy w jednym z odcinków cyklu „Spacery z historią”

1Ewangelicki kościół Przemienienia Pańskiego

Historia obiektów sakralnych przy ul. Pijarskiej jest prawie tak długa, jak historia całego miasta. Obecny kościół ewangelicki swoje początki wywodzi z usytuowanego w tym miejscu klasztoru oo. Franciszkanów, natomiast obecny gotycki budynek kościoła wzniesiono na nowo w wieku XIV. Jako kościół ewangelicki funkcjonuje do dziś kaplica Przemienienia Pańskiego.

O zespole poklasztornym OO Franciszkanow i kościele ewangelickim przeczytasz na stronie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu