Strona główna Twoje miasto

5. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem i 75. rocznica zbrodni katyńskiej

20150410_nowy_sacz_pamieta_rocznica_katastrofy_smolenskiej_panorama_1
Fot. Urząd Miasta Nowego Sącza

Dzisiaj mija 5. rocznica katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem i 75. rocznica zbrodni katyńskiej. Z okazji rocznic w sądeckim ratuszu oraz w kościele pw. Św. Kazimierza odbyły się główne uroczystości. Punktualnie o 8.41 rozległy się syreny alarmowe. Minutą ciszy uczczono pamięć96 ofiar katastrofy. W Apelu Pamięci przypomniano wszystkie nazwiska osób, które zginęły lecąc na uroczystości do Katynia i złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Honorowych Obywateli naszego miasta, Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Wiązanki kwiatów złożyli: Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak wraz z zastępcą Jerzym Gwiżdżem, senator Stanisław Kogut, parlamentarzyści, przedstawiciele Rady Powiatu ze starostą Markiem Pławiakiem na czele i Rady Miasta z Przewodniczącą Bożeną Jawor, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Zakładu Karnego, OSP Biegonice. Nie zabrakło wiązanek biało-czerwonych kwiatów od przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, NSZZ „Solidarność”, Solidarności ZNP, Klubu Gazety Polskiej, Związku Inwalidów Wojennych, Muzeum Okręgowego oraz sądeckich szkół, które licznie przybyły wraz ze sztandarami na uroczystości.

Następnie w kościele pw. Św. Kazimierza rozpoczęła się msza św. w intencji zamordowanych w Katyniu i 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Witając przybyłych ks. proboszcz Jerzy Jurkiewicz podkreślił, że musimy dążyć do prawdy. – Te słowa odnoszą się do zbrodni katyńskiej, odnoszą się równie od 10 kwietnia 2010 r., do katastrofy smoleńskiej. Dlatego jesteśmy tutaj, aby wspomnieć te daty i naszymi modlitwami ogarnąć wszystkich, którzy dla dobra naszej Ojczyzny przelali krew.

O dążenie do prawdy apelował również kaznodzieja ks. prałat Stanisław Czachor. – Prawda jest jedna, pochodzi od Boga, a kościół ma jedno oblicze…, ma twarz Chrystusa, którą może w sposób odpowiedzialny interpretować tylko papież. Tak trzeba wierzyć , uczyć dzieci, trzeba bronić tej prawdy, bo z tego jak żyjemy, z tego co mówimy , kogo popieramy i na kogo głosujemy sądzić będzie nas Bóg- mówił ks. prałat Stanisław Czachor. Ekshumacja w Katyniu dowiodła, że zbrodni na polskich oficerach dokonali sowieci. Sąd w Norymberdze udowodnił, że krematoria do niszczenia ludzkiego życia zbudowali Niemcy, a nie Polacy. Świadomość własnej przeszłości pomaga się nam włączyć w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro jakim jest Ojczyzna.

Po południu w sali reprezentacyjnej odbędzie się koncert okolicznościowy w wykonaniu Sceny Młodzieżowej MOK i uczniów PSzM I i II st. w Nowym Sączu.

tekst przygotowany przez Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza
Reklama