Strona główna Wiadomości

65 dni do wyborów. Co robią i mówią kandydaci?

21 października odbędą się wybory samorządowe. W Nowym Sączu wybierzemy prezydenta miasta (w pierwszej turze lub w drugiej turze dwa tygodnie później) oraz 23 radnych.

Iwona Mularczyk, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Nowego Sącza, stwierdziła na Twitterze, że „sukcesy naszych sportowców na ME w Berlinie potwierdzają, że w Nowym Sączu powinien powstać nowy stadion lekkoatletyczny. Stadion musi być w pełni dostępny dla dzieci i młodzieży. Nie może się powtórzyć historia, jak z Instytutem Sportu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej”.

We wtorek Iwona Mularczyk pochwaliła się listem skierowanym do Leszka Zegzdy, przewodniczącego Rady Społecznej Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu (ale również konkurenta w wyścigu do fotela prezydenta miasta z ramienia Koalicji Obywatelskiej). W liście pyta o działania Zegzdy „w celu poprawy sytuacji finansowej pracowników na przestrzeni ostatnich lat”. Domaga się także zwołania rady Społecznej Szpitala „w celu omówienia z reprezentacją środowisk pracowniczych możliwości poprawy sytuacji finansowej wszystkich pracowników szpitala”.

W czwartek Iwona Mularczyk spotkała się z „sądeckimi kolejarzami”. – Rozmawialiśmy o potrzebie rozwoju transportu kolejowego na Sądeczcyźnie. Konieczna jest dobra współpraca z sąsiednimi gminami, bilet zintegrowany z transportem drogowym oraz dostosowanie rozkładu jazdy do potrzeb mieszkańców – czytam w jej tweecie.

Na Rynku w czwartek podpisano deklarację sądeckiej Koalicji Obywatelskiej, której kandydatem jest Leszek Zegzda (Platforma Obywatelska), członek zarządu województwa małopolskiego.

„My, Sądeczanie będziemy wspólnie działać na rzecz demokracji w trosce o los Polski, a także naszej małej ojczyzny – Sądecczyzny. Deklarujemy współpracę w obronie wspólnych wartości” -czytamy na zakończenie dokumentu, którego sygnatariuszami są lokalne: Komitet Obrony Demokracji; Nowoczesna; Platforma Obywatelska; polskie Stronnictwo Ludowe; Młodzi Demokraci; Młodzi Nowocześni; Ogólnopolski Strajk Kobiet; Stowarzyszenie Odpowiedzialni Obywatele.

Warto przypomnieć, że identyczny tekst podpisano w lutym br. jako „Sądecką Deklarację Wyborczą 2018”. Wówczas figurował pod nim Stanisław Kaim (jako przewodniczący Rady Powiatowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Nowym Sączu).  Ale SLD zdecydował, że wystawi własnego kandydata na prezydenta Nowego Sącza. Jest nim Rafał Skąpski, były wiceminister kultury w rządzie Leszka Millera. Skąpski od niedawna mieszka w okolicach Nowego Sącza (w Jazowsku w gminie Łącko).

– Ja nie lubię kreować konfliktów. Szuka porozumienia z każdym człowiekiem dobrej woli. Powtarzam – dobrzej woli – bo są ludzie złej woli, którzy nie szukają porozumienia i z takimi nie da się porozumieć – mówił w czwartek Leszek Zegzda.

Koalicja Obywatelska Nowy Sącz
Podpisanie deklaracji „Koalicja Obywatelska Wybory Samorządowe 2018”. Fot. JO / Twój Sącz

Zegzda zapowiedział, że nie zamierza słuchać „politycznego” apelu Iwony Mularczyk i nie zwoła posiedzenia Rady Społecznej Szpitala jak jej przewodniczący chyba, że poprosi o to dyrektor szpitala lub inni członkowie rady. Kandydat na prezydenta tłumaczył, że wynagrodzenia w szpitalu są regulowane przez Ministra Zdrowia i Ministra Finansów. – Jeśli pani Iwona Mularczyk apeluje, żebym ja w trybie pilnym zajął się tą sprawą, to ja apeluję do pani Iwony Mularczyk, żeby uzgodniła tę sprawę ze swoim mężem Arkadiuszem Mularczykiem, bo on jest jedynym właściwym adresatem tego apelu – odpowiedział Leszek Zegzda.

Iwona Mularczyk szybko odpowiedziała na Twitterze: „Skoro Pan Leszek Zegzda nie chce zwołać Rady Społecznej Sądeckiego Szpitala ws. głodowych pensji personelu i ucieka od odpowiedzialności. Zwrócę się w tej sprawie do Dyrektora Szpitala i Marszałka Małopolski Jacka Krupy. Panie Leszku to dopiero początek trudnych pytań wobec Pana”.

Zastępca prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż wciąż oficjalnie nie potwierdził startu w wyborach. Zrobił to w nieco zawoalowany sposób w czwartek za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook:

Wybory samorządowe w Nowym Sączu – newsy, relacje, wypowiedzi kandydatów i polemiki, Retweet`y – na bieżąco na naszym profilu na Twitterze #wyboryNS


(JO)