Strona główna Wiadomości

8 firm zgłosiło się do przetargu na budowę mostu na Dunajcu w Kurowie pod Nowym Sączem

Wizualizacja: GDDKiA

Osiem ofert wpłynęło w przetargu na budowę mostu na Dunajcu w Kurowie (DK 75) – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie. Najtańszą ofertę, za 189 mln zł, złożyło konsorcjum którego liderem jest Banimex z Będzina, firma budująca obecnie most na Dunajcu w Nowym Sączu.

Najdroższą ofertę, przekraczającą 384 mln zł złożyło konsorcjum z firmą Polaqua jako liderem. – Koszt brutto wyliczony przez pozostałe firmy oscyluje pomiędzy kwotami ponad 196 mln i ponad 232 mln zł. Rozpoczyna się badanie dokumentów – informuje GDDKiA.

Wszyscy wykonawcy którzy złożyli oferty zadeklarowali, że roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostaną wykonane w terminie nie dłuższym niż 25 miesięcy od daty zawarcia umowy (GDDKiA oczekiwała terminu nie dłuższego niż 28 miesięcy; do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych tj. od 15 grudnia do 15 marca).

wizualizacja nowego mostu na Dunajcu w Kurowie
Wizualizacja: GDDKiA

Jak przypomina GDDKiA, istniejący most w Kurowie został wybudowany w 1943 r. i ma 407,6 m długości. Jest zbyt wąski, ponieważ jego szerokość wynosi tylko 7,5 m, co powoduje, że szerokość jezdni wynosi 6 m. Stan techniczny mostu jest zły.

Nowy obiekt zaprojektowany został zgodnie z parametrami technicznymi wymaganymi dla drogi klasy GP (główna przyśpieszona). Będzie położony poniżej starego obiektu i dłuższy od poprzednika o 200 m. Całkowita jego długość wyniesie 602 metry, szer. 17,18 m, natomiast pylony wznosić będą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu. W ramach inwestycji na odcinku 2 km zmieniony zostanie przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie. Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku.

(edred)