Strona główna Wiadomości

9 dni do drugiej tury. Co robią i mówią kandydaci?

21 października 2018 w wyborach prezydenta Nowego Sącza wygrała Iwona Mularczyk, zdobywając 10 373 głosów (28,35%). Drugi wynik osiągnął Ludomir Handzel – 9 435 głosów (25,78%). Ponieważ żaden z kandydatów nie osiągnął co najmniej połowy wszystkich głosów (czyli poparcia powyżej 50%), w niedzielę 4 listopada czeka nas druga tura wyborów z udziałem Mularczyk i Handzla.

Iwona Mularczyk (KW Prawo i Sprawiedliwość) wciąż chętnie korzysta w kontynuacji kampanii ze wsparcia członków rządu. W czwartek w mieście gościł minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który w towarzystwie kandydatki na prezydenta miasta zapowiedział ogłoszenie w najbliższych dniach przetargu na budowę 1,6-kilometrowego fragmentu drogi od wylotu Obwodnicy Północnej Nowego Sącza przy ul. Marcinkowickiej w Chełmcu a rondem w Biczycach Dolnych i zakończenie budowy na przełomie 2020/2021 roku. [Taki termin zakończenia prac deklarowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już w połowie 2016 roku – red.]

Kandydatka PiS pochwaliła się także poparciem premiera Mateusza Morawieckiego. 

Ludomir Handzel (Koalicja Nowosądecka) wykorzystuje niechęć kontrkandydatki do publicznego debatowania przed drugą turą wyborów (Iwona Mularczyk nie weźmie udziału w kilku różnych debatach, organizowanych przez niektóre redakcje). Handzel zaprosił Mularczyk do spotkania „na żywo” i wykorzystuje te odmowy do własnej kampanii.

druga tura wyborów z udziałem Mularczyk i Handzla

Mularczyk odpisuje Handzlowi, że już były 4 debaty a teraz ważniejsze są spotkania z mieszkańcami „i zaproszonymi gośćmi z rządu oraz realne działania na rzecz Nowego Sącza”. Iwona Mularczyk pyta też Handzla „czy w Pana programie pojawiły się jakieś istotne zmiany, które mogłyby stać się przedmiotem nowej debaty”.

Ludomir Handzel i Koalicja Nowosądecka przed drugą turą wyborów prezydenta prowadzą intensywną kampanię na portalu społecznościowym Facebook. Pod wspólnym hasłem „Czy Nowy Sącz jest gotowy” oraz hashtagiem #pelnamobilizacja zamieszczane są kilkusekundowe filmiki z osobami, zachęcającym do głosowania na kandydata.

W piątek Krzysztof Głuc, który w wyborach prezydenta zdobył 7 553 głosy co dało mu ponad 20-procentowe poparcie i trzeci wynik, dziękował swoim wyborcom.

Krzysztof Głuc oficjalnie nikogo nie poprze w drugiej turze wyborów prezydenta miasta. Fot. JO / Twój Sącz

Zapowiedział też, że nie poprze przed drugą turą żadnego z dwóch pretendentów do funkcji prezydenta miasta. – Jestem przekonany, że każdy mieszkaniec Nowego Sącza, który może głosować, dokona swojego wyboru. Ja nie jestem właścicielem głosów, nie mam prawa do tego, żeby przekazywać komukolwiek, ale jestem przekonany, że mieszkańcy wybiorą w taki sposób, jaki dla nich jest dobry. Nie będę nikogo publicznie popierał, to kwestia szacunku do wyborców. Każdy wyborca ma swój głos i powinien rozważyć to w swoim sercu i umyśle – mówił m.in. Głuc.

Pozostali kandydaci na prezydenta Nowego Sącza również (z wyjątkiem, jak do tej pory, Jerzego Gwiżdża) zdążyli już podziękować wyborcom.

Leszek Zegzda (Koalicja Obywatelska) dwukrotnie dziękował na profilu serwisu Facebook. Dzień po wyborach napisał:

W czwartek Zegzda dodał jeszcze: „Wybory dla mnie się zakończyły. To był intensywny czas zakończony 16% poparciem wszystkich Sądeczan. Bardzo dziękuję! ❤ Poznałem bliżej kilku bardzo wartościowych ludzi. ?Teraz pozostaje rzetelna praca jako radnego na rzecz dobra naszego miasta. ? Nowy Sącz jest najważniejszy!”.

Małgorzata Belska (KWW Nowy Sącz na Nowo) oprócz podziękowań zapowiedziała dalsze, bliżej nieokreślone działania. „Tegoroczna kampania wyborcza to dopiero początek. Będzie kontynuacja!” – napisała Belska.

(JO)

Reklama