Strona główna Twoje miasto

Akcja „Polska Oddycha z Airly”

polska oddycha z Airly28 marca rusza akcja #PolskaOddycha z Airly. Jej celem jest zbudowanie sieci sensorów monitorujących rzeczywisty stan jakości powietrza w 3 wybranych w drodze głosowania miastach.

Na podstawie danych o najbardziej zanieczyszczonych miastach wybraliśmy 7 miast (Gliwice, Rybnik, Bielsko-Biała, Nowy Sącz, Żywiec, Sosnowiec, Jelenia Góra), które wezmą udział w naszym konkursie zorganizowanym na profilu serwisu społecznościowego.

Głosowanie trwa od 28.03.2017 roku (start-godzina 20.00) do 4.04.2017 roku (koniec-godzina 20.00). Trzy miasta, które zdobędą w nim największą liczbę głosów dostaną od Airly pakiety sensorów (w skład jednego pakietu wchodzi 7 sensorów).

Największym problemem, jeśli chodzi o monitoring powietrza w Polsce to niedostateczna liczba stacji pomiarowych. Stan powietrza często zmienia się na przestrzeni kilkunastu metrów, dlatego tak ważna jest budowa gęstej sieci sensorów – Airly chce to zmienić. Dodatkową zaletą sieci jest lokalizacja miejscowych źródeł zanieczyszczenia. Pozwoli to lokalnym władzom podjąć odpowiednie kroki, by źródła zanieczyszczeń w najbardziej newralgicznych miejscach były likwidowane.

Airly dostrzegło problem monitoringu w wyżej wymienionych miastach. Dlatego też na własny koszt chce zbudować w nich swoją własną sieć sensorów. Chcemy, by docelowo każdy mieszkaniec naszego kraju miał świadomość tego, czym oddycha w danym momencie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Europejska Agencja Środowiska (EEA) co roku biją na alarm. Powietrze, którym oddychają Polacy, jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Na skutek oddychania tak zanieczyszczonym powietrzem co roku umiera przedwcześnie 48 tysięcy osób, a wiele więcej cierpi na przewlekłe choroby układu oddechowego.

W czasie akcji w każdym mieście współpracujemy z jednostką działającą na terytorium danego miasta. Są to: Sądecki Alarm Smogowy, Żywiec bez czadu, Dymiący Rybnik, Gliwicki Alarm Smogowy, Zagłębiowski Alarm Smogowy, Jeleniogórski Alarm Smogowy.

materiał nadesłany przez organizatorów

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na twojemiasto@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.

Reklama