Strona główna Wiadomości

Akt oskarżenia rodziców Madzi z Brzeznej i znachora

Reklama
znachor Marek H. Nowy Sącz
Maj 2014: Policjanci wyprowadzają Marka H. z jego domu. Fot. MJ/Twój Sącz

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko rodzicom półrocznej Magdy z Brzeznej pod Nowym Sączem która zmarła w wyniku niedożywienia. Za “sprawstwo kierownicze” oskarżony jest też “znachor” Marek H.

Akt oskarżenia powinien trafić do Sądu Rejonowego w Nowym Sączu jeszcze we wtorek.

– Rodzice Joanna i Michał P. zostali oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka oraz znęcanie się nad nim ze szczególnym okrucieństwem – polegającym na niepodawaniu mu dostatecznej ilości i jakości jedzenia. Według biegłych rodzice w chwili czynu mieli ograniczoną zdolność rozpoznania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Małżeństwu grozi do 1o lat więzienia. W śledztwie przyznali, że wykonywali polecenia znachora.

– Marek H. odpowie za “sprawstwo kierownicze” do narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i w konsekwencji jego zgon oraz świadczenie usług medycznych bez uprawnień niemal 60 osobom z zamian za korzyści majątkowe – za co grozi mu do 5 lat więzienia. W śledztwie Marek H. nie przyznał się do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień – informuje PAP.

Półroczna Madzia z Brzeznej koło Nowego Sącza zmarła w połowie kwietnia ubiegłego roku. Dziecko w chwili śmierci ważyło 3,6 kilograma. Na ciele dziewczynki nie znaleziono śladów znęcania. Lekarze, którzy przeprowadzali sekcję zwłok, za jedyną przyczynę zgonu uznali wyniszczenie organizmu spowodowane niedożywieniem. Rodzice, którzy w śledztwie nie przyznali się do winy, w grudniu ub. roku – po obserwacji psychiatrycznej – zostali zwolnieni z aresztu. Także Marek H. w śledztwie nie przyznał się do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień. Będzie odpowiadał z wolnej stopy, bowiem sąd w listopadzie uchylił areszt tymczasowy z powodu złego stanu zdrowia H.

(edred)

Reklama