Strona główna Wiadomości

Alarmy bombowe w Małopolsce. Także w Nowym Sączu

20140703_114801
Policja blokuje wjazd na ulicę Czarnieckiego, gdzie ma siedzibę WKU w Nowym Sączu. Fot. Z/Twój Sącz

Przed południem ewakuowano pracowników sądeckiej Wojskowej Komendy Uzupełnień przy ulicy Czarnieckiego. Powodem był otrzymany e-mail o grożącym wybuchu bomby.

Dziś kilka instytucji w Krakowie (prokuratury, urząd skarbowy, WKU) oraz WKU w Nowym Sączu otrzymało rano e-maile: „O 12 wybuchnie bomba i zacznie się rozprzestrzeniać wirus wąglika”. Mimo, że sprawa wygląda na dowcip, policja zarządziła przeszukanie instytucji, które otrzymały taką korespondencję.

Wojsko samodzielnie zdecydowało, że ewakuuje swoich pracowników z WKU w Krakowie i Nowym Sączu. Pracownicy sądeckiego WKU czekali na rozwój sytuacji na zewnątrz swojej siedziby. – W tej chwili przeszukujemy budynek – informowała nas tuż po południu Aneta Izworska z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. M.in. użyto psa wyszkolonego w poszukiwaniu ładunków pirotechnicznych. Do policyjnej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego dołączył także podobny patrol z Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie.

W stolicy regionu z tych samych powodów zamknięto dla turystów Wzgórze Wawelskie – e-mail trafił także do dyrekcji Zamku Królewskiego na Wawelu.

Alarmy okazały się fałszywe, akcja służb w Krakowie została zakończona. W Nowym Sączu  pracownicy WKU wrócili do budynku około godz. 13.

– W tej chwili trwa ustalanie sprawcy, który zawiadomił o nieistniejącym zdarzeniu, wywołując czynności wielu służb, za co grozi mu do 8 lat więzienia – poinformowała Iwona Grzebyk-Dulak, rzecznik prasowy sądeckiej policji.

Art. 224a Kodeksu Karnego

Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

(z)

Reklama