Strona główna Wczoraj i dziś

Aleja Wolności z czystą perspektywą

pzu_stary
Nowy Sącz. Aleja Wolności. Pocztówka z drugiej połowy lat 70. XX w. Fot. A. Chmielewski / Krajowa Agencja Wydawnicza

Obraz z pocztówki mógły z powodzeniem „udawać” dużo większe miasto, niż pięćdziesięciotysięczny, z zyskanym co dopiero statusem siedziby województwa, Nowy Sącz z drugiej połowy lat 70. Szeroka, dwupasmowa aleja, nowoczesny biurowiec z neonami na dachu i elewacji, a w nieprzesłoniętej, czystej perspektywie wielki park z bliżej nieokreślonym z tej odległości monumentem. I tylko autobus czerwony SAN H100B nie do końca pasuje do metropolii. Pojazdy tego typu kursowały raczej w małych i średniej wielkości miasteczkach. W tamtych czasach sztandarowymi autobusami w dużych miastach były Jelcze „ogórki” (m.in. w stolicy także w wersji przegubowej).

Budynek PKO/PZU zaczęto budować na początku lat 70.  Aby powstał wyburzono tzw. „chiński domek” zwany też „dagnanówką”. Należał do zasłużonej dla miasta rodziny Dagnanów. A Powszechna Kasa Oszczędności, jak się wówczas nazywała, rozpoczęła działalność pod adresem al. Wolności 16 w 1975 roku. Na początku nawet działały wszystkie neony na budynku, co nie było aż tak częste w mieście (zarówno same neony jak i ich poprawne działanie). Na pocztówce widać na elewacji konstrukcję jednego z nich – od dachu do parteru – tam wyświetlały się ruchome, neonowe „monety”, wpadające do skarbonki.

chinskidomek2
Ulica Staszica, po lewej „Ciuciubabka” czyli bydynek szkolny zaprojektowany przez Zenona Adama Remiego, po prawej fragment „chińskiego domku”. Fot. archiwum

A na drugim planie, po lewej stronie widzimy budynek nazywany blokiem „biegonickim”. Były tam zakładowe mieszkania dla pracowników SZEW (Sądeckie Zakłady Elektro-Węglowe) z podsądeckich Biegonic (część Biegonic włączono do miasta w 1973 roku, a całość w 1977) – stąd nazwa. Nawiasem mówiąc z tych samych powodów „biegonickim” nazywano także drugi blok, wybudowany pod koniec lat 60. przy Batorego 73.

Na współczesnym zdjęciu widzimy budynek przy. al. Wolności 16 oblepiony reklamami banku i ubezpieczyciela, częściowo opuszczony. Przed nim, jak na pocztówce sprzed lat, autobus MPK. Tym razem jest to MAN NL223 z numerem bocznym 119, wyprodukowany w 1999 roku, kupiony z austriackiego Klagenfurtu dla sądeckiej komunikacji w 2012 roku (źródło: Galicysjkie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji). Ale najbardziej przykuwa uwagę całkiem inna sprawa: las słupków ze znakami drogowymi i jakimiś urządzeniami, których na fotografii doliczyliśmy się aż 15! To jakiś koszmar i jeden z wielu przykładów zaśmiecania naszej przestrzeni…

(jm)

pzu_nowy
Aleja Wolności w Nowym Sączu. Stan wrzesień 2014. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz