Strona główna Twoje miasto

Apel Pamięci, spacer i książka – rocznica likwidacji getta w Nowym Sączu

Kazimierza_ulica_stara
Nowosądeckie getto, ulica Kazimierza, w głębi Rynek i ul. Dunajewskiego. Fotografia ze zbiorów Jakuba Millera

23 sierpnia (wtorek) odbędą się w Nowym Sączu obchody rocznicy likwidacji getta w Nowym Sączu. Wydarzenia sprzed 74. laty pochłonęły niemal 16 tys. Ofiar z Sądecczyzny, w tym około 11 tysięcy mieszkańców naszego miasta.

W 1942 r., w sierpniową niedzielę, zgromadzono wszystkich mieszkańców getta na łące nad Dunajcem. O g. 6.00 przyjechał w to miejsce szef gestapo Heinrich Hamann, który uderzając w twarz, wybierał tych Żydów, którzy w jego ocenie byli przydatni to pracy. Z niemal 17 tys. ludzi wybrał zaledwie kilkuset.

W rocznicę tych wydarzeń (23.08) spotkamy się o godzinie 19.00 na cmentarzu żydowskim w Nowym Sączu (ul. Rybacka). Tam rozpocznie się spacer historyczny śladami Zagłady nowosądeckich Żydów. Zakończymy go na terenie byłego getta, na Placu Trzeciego Maja.

O g. 20.00 odbędzie się Apel Pamięci, podczas którego wspólnie będziemy się modlić, składać kwiaty i zapalać znicze pod postumentem na Placu Trzeciego Maja. W tym wydarzeniu wezmą udział dwaj specjalni goście, którzy 74. lata temu cudem przeżyli selekcję nad Dunajcem: Markus Lustig (prezes Ziomkostwa Sądeczan w Izraelu, ocalał m.in. przez O. Schindlera) oraz Moniek Goldfinger (więzień m.in. Auschwitz i Buchenwaldu). W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele władz miasta, duchowni. Nasze uroczystości uświetni swoim występem pieśniarka Ula Makosz.

25 sierpnia 2016 r. o g. 18.00 spotkamy się w kawiarni Prowincjonalna na ul. Pijarskiej. Odbędzie się tam promocja książki Markusa Lustiga „Skrwawiony puch”. Autor zapisał w niej wspomnienia z przedwojennego Nowego Sącza, rodzinnej Pijarskiej, utrwalił dla potomnych trudne lata wojny oraz okres powojenny. Podczas spotkania będzie możliwość spotkania z autorem i posłuchania historii, które nie znalazły się na kartkach książki.

Wstęp na wydarzenia jest wolny – zapraszamy!

Tekst: Sądecki Sztetl

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na twojemiasto@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.