Strona główna Twoje miasto

Artystyczne tournée Chóru Scherzo

Chór Scherzo w Lourdes
„Scherzo” w Lourdes. Fot. archiwum chóru

Młodzieżowy Chór „Scherzo” I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, pod dyrekcją dra Andrzeja Citaka, przebywał na tourne artystycznym na Półwyspie Iberyjskim. Dwutygodniowy wyjazd finansowo wsparło Starostwo Powiatowe.

W wyprawie wzięły udział 44 osoby, w tym dziecięcy chórek „Scherzino”. Wyjazd obejmował udział w festiwalu muzycznym, wymianę kulturalną z partnerskim chórem w La Garriga oraz wycieczką do miejsc kultu maryjnego. W drodze do Barcelony zespół zatrzymał się w Mediolanie, gdzie zwiedził zamek Sforzów, katedrę i teatr La Scala.

Głównym punktem podróży chóru „Scherzo” był udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Golden Voices of Barcelona”, odbywającym się w Lloret de Mar. Jury wysoko oceniło występ sądeczan i przyznało chórowi drugie miejsce. Pierwszą nagrodę wywalczył Chór Gospel z Republiki Południowej Afryki.
Jest to kolejne wysokie wyróżnienie sądeckiego zespołu na konkursie międzynarodowym. Dodatkową specjalną nagrodą dla laureatów była możliwość zaśpiewania repertuaru konkursowego w nadal budowanym kościele Sagrada Famila w Barcelonie. Ponadto zespół zaprezentował 20-minutowy repertuar rozrywkowy podczas koncertu galowego na głównym placu miasta w Lloret de Mar.

Chór Scherzo w Fatimie
„Scherzo” w Fatimie. Fot. archiwum chóru

Drugą część podróży Chóru „Scherzo” stanowiła wymiana z zaprzyjaźnionym chórem dziecięcym „Escolania Parroquial Sant Esteve” w La Garriga niedaleko Barcelony, który również jest członkiem federacji Pueri Cantores. Wszyscy uczestnicy zostali zakwaterowani u rodzin z którymi spędzili sześć dni. Podczas pobytu zwiedzili m.in. Gironę, Barcelonę, Monserrat oraz plaże na Costa Brava. W ostatnim dniu pobytu odbył się koncert w kościele parafialnym w La Garriga.

Podróż zakończyła pielgrzymka do miejsc kultu maryjnego w Fatimie i Lourdes. Rozpoczęła ją wizyta w Sanktuarium Czarnej Madonny w górach Montserrat koło Barcelony. Szczególne wrażenie zrobiła na uczestnikach możliwość obejrzenia figurki Matki Bożej w głównym ołtarzu bazyliki oraz zaśpiewanie kilku pieśni w samej bazylice. W drodze do Portugalii chór odwiedził Avilę z bazyliką św. Teresy, Madryt i Salamankę. W Fatimie uczestniczył w oprawie muzycznej polskiej mszy św. w Kaplicy Objawień, natomiast w Lourdes we Francji zespół zaśpiewał podczas wieczornej Procesji Maryjnej z lampionami przed bazyliką. W drodze powrotnej do Polski zespół zatrzymał się w austriackim Innsbrucku.

tekst nadesłany przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, oprac. (szel)

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na twojemiasto@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.

Reklama