Strona główna Wczoraj i dziś

Autobusem ze Szwedzkiej w Wąsowiczów

Autosan H9-35
Autosan linii nr 23 w 1978 roku. Fot. Wojciech Turżański

Kolejne zdjęcie wykonane przez Wojciecha Turżańskiego podczas pobytu w Nowym Sączu latem 1978 roku (więcej o tym pisaliśmy tutaj). Autosan H9-35 wyjeżdża z ulicy Szwedzkiej w Wąsowiczów. Za nim widać fragment siedziby komendy Milicji Obywatelskiej oraz budynki przy Szwedzkiej (pod numerem 6 mieściła się wówczas wypożyczalnia sprzętu turystycznego, na zdjęciu widać nad drzwiami szyld PTTK).

Budynki te zostały wyburzone w latach 90. ubiegłego wieku. W ich miejsce zbudowano obiekt handlowo-usługowy, zaprojektowany przez sądecką Agencję Projektową A-4 i ukończony około 2000 roku.

Na współczesnym zdjęciu, wykonanym 37 lat po zrobieniu górnej fotografii, widzimy autobus Solbus SM12 (pierwsze autobusy tego typu pojawiły się w Nowym Sączu pod koniec 2013 roku). Jedzie także na linii nr 23, choć w latach 70. „23” kursowały oczywiście inaczej, niż dziś: z Rynku przez Jagiellońską, Aleje, Limanowskiego, Królowej Jadwigi, Klasztorną, Kilińskiego, Barską do Broniewskiego (w drugą stronę mniej więcej tak samo, oprócz przejazdu przez Sobieskiego).

(jm)

solbus
Róg Szwedzkiej i Wąsowiczów, stan z marca 2015. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz
Reklama