Strona główna Wiadomości

Babciu, czy to naprawdę twój wnuczek?

Reklama
wnuczek_policja
W środku jeden z oszustów zatrzymanych przez sądeckich policjantów. Fot. KMP w Nowym Sączu

Trzy osoby wyłudzające pieniądze metodą “na wnuczka” zatrzymali policjanci z wydziału kryminalnego.

Oszuści 20 października skutecznie wyłudzili łącznie 40 tysięcy złotych od dwóch starszych mieszkanek Nowego Sącza. – W godzinach przedpołudniowych do poszkodowanych zadzwoniła kobieta podając się w jednym przypadku za córkę a w drugim synową. W trakcie rozmowy telefonicznej przekazała, że pilnie potrzebuje pieniędzy. Starsze kobiety przekonane, że pomagają swoim najbliższym wypłaciły oszczędności i ufnie przekazały przestępcom – relacjonuje sierż. szt. Justyna Basiaga z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Sprawą zajęli się nowosądeccy policjanci oraz funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, którzy od dłuższego czasu starają się rozpracować kilka szajek telefonicznie wyłudzających pieniądze. W tym przypadku już kilka godzin po zgłoszeniu funkcjonariuszom udało zatrzymać się trzy osoby: 27 – letnią kobietę oraz mężczyzn w wieku 53 i 50 lat.

Zatrzymanym postawiono zarzuty oszustwa, za co grozić może kara do 8 lat więzienia. W piątek Sąd Rejonowy w Nowym Sączu zastosował wobec zatrzymanych tymczasowy areszt na trzy miesiące.

Sądecka policja przypomina i apeluje:

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny lub funkcjonariusza i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112

(edred)

Reklama