Strona główna Wiadomości

Banimex wybuduje nowy most i dwa ronda

Wizualizacja nowego mostu na Dunajcu w Nowym Sączu

Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu wybrał firmę Banimex z Będzina w przetargu „Przebudowa układu komunikacyjnego ulic Krakowska, Legionów, Bulwar Narwiku w Nowym Sączu w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28”. Oferta tej firmy była najtańsza – Banimex zaproponował za wykonawstwo 76 mln 457 tys. zł.

O rozstrzygnięciu przetargu poinformował prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. – Teraz czekamy dziesięć dni na ewentualne odwołania. Myślę że w najbliższym czasie wbijemy symboliczną łopatę pod budowę tego układu komunikacyjnego – powiedział w poniedziałek prezydent miasta.

Ryszard Nowak
Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak w trakcie poniedziałkowego briefingu. Fot. JO / Twój Sącz

Nowak potwierdził, że Urząd uzupełnił już wszystkie brakujące dokumenty do wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). – ZRID to już tylko i wyłącznie kwestia formalna. Mam nadzieję, że w najbliższych dniach zostanie nam dostarczony i będziemy mogli przekazać plac budowy – dodał Nowak. Przypomnijmy, że niedawno wojewoda, który wydaje ZRID m.in. dla dróg krajowych, zapowiadał przygotowanie projektu takiej decyzji i wydanie jej „po 2 października” (Kiedy ruszy budowa nowego mostu heleńskiego? Nie ma jeszcze decyzji ZRID).

W czasie poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami prezydent Nowak potwierdził, że aby złagodzić skutki zamknięcia mostu na Dunajcu i ułatwić komunikację między osiedlem Helena i okolicznymi miejscowościami a centrum miasta, zostanie jednak uruchomiony szynobus na niewielkim odcinku linii kolejowej Nowy Sącz – Chabówka. Ma kursować między przystankami Nowy Sącz Chełmiec – Nowy Sącz Miasto co 45 – 50 minut od poniedziałku do piątku. MPK ma również zorganizować dodatkowe autobusy dojeżdżające z obu stron mostu (obecna przeprawa ma być „jak najdłużej” dostępna dla pieszych). – Ale pewne utrudnienia będą, nawet znaczne, zwłaszcza dla korzystających z samochodów – nie kryje prezydent Nowego Sącza.

Ogłoszony w maju br. przetarg obejmuje m.in. rozbiórkę obecnego mostu na Dunajcu i budowę w jego miejsce nowego, dwuprzęsłowego obiektu z czterema pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy. Ponadto przebudowane mają zostać ulica Legionów i fragment ul. Krakowskiej. Skrzyżowanie ul. Legionów i ul. Bulwar Narwiku z ul. Tarnowską, ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Piotra Skargi zaprojektowano jako rondo typu „średniego”. Natomiast skrzyżowanie ul. Krakowskiej i ul. Legionów z ul. Starowiejską i ul. Dunajcową zaprojektowano jako rondo „małe” o charakterze turbinowym.

Oferty wykonawców otwarto pod koniec czerwca. Cztery z ośmiu złożonych ofert mieściły się w 88,5 mln zł – kwocie przeznaczonej na sfinansowanie zamówienia. Już w trakcie postępowania czterech najdroższych wykonawców nie zgodziło się na wydłużenie terminu związania ofertą, o co wnioskował Miejski Zarząd Dróg, dlatego ich oferty zostały odrzucone.

Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu ustalił, że kryteriami wyboru będą: cena (waga 60), termin gwarancji na wykonane roboty budowlane (waga 20) oraz doświadczenie kierownika budowy (waga 20). Banimex z Będzina złożył najtańszą ofertę – 76 mln 457 tys. zł i zaproponował 10-letnią gwarancję. Czytaj także: Osiem ofert w przetargu na budowę nowego mostu heleńskiego

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Banimex Sp. z o.o. założono na Śląsku 25 lat temu. Firma zajmuje się m.in. projektowaniem i wykonawstwem budownictwa inżynieryjnego, drogowego i kolejowego na terenie całego kraju. Obecnie prowadzi m.in. budowę węzła drogowego w Poroninie, wcześniej realizowała m.in. rozbiórkę starego i budowę nowego mostu na Odrze w Kędzierzynie-Koźlu, budowę obwodnicy Oświęcimia czy wartą ponad 200 mln zł przebudowę drogi nr 94 w Dąbrowie Górniczej.

Zakres prac w Nowym Sączu obejmuje m.in. rozbiórkę obecnego mostu na Dunajcu i budowę w jego miejsce nowego, dwuprzęsłowego obiektu z czterema pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy. Ponadto przebudowane mają zostać ulica Legionów i fragment ul. Krakowskiej. Skrzyżowanie ul. Legionów i ul. Bulwar Narwiku z ul. Tarnowską, ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Piotra Skargi zaprojektowano jako rondo typu „średniego”. Natomiast skrzyżowanie skrzyżowanie ul. Krakowskiej i ul. Legionów z ul. Starowiejską i ul. Dunajcową zaprojektowano jako rondo „małe” o charakterze turbinowym.

Fragment dokumentacji projektowej

Zmodernizowany będzie łącznie około 900-metrowy odcinek drogi krajowej a prace będą finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020. Nowy Sącz otrzymał 77,2 mln zł dofinansowania (czyli 85 proc. szacowanych kosztów inwestycji). Reszta zostanie wydana z budżetu miasta. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2018 roku.

(JO)