Strona główna Wiadomości

Barszcz nad brzegami Dunajca i Kamienicy

barszcz1
Kwiatostan Barszczu Sosnowskiego. Fot. wikipedia.org

Urząd Miasta Nowego Sącza ostrzega przed groźną rośliną – Barszczem Sosnowskiego – która w tym sezonie pojawiła się nad brzegami Dunajca i Kamienicy.

Kontakt z Barszczem Sosnowskiego może spowodować wystąpienie,  w zależności od odporności uczuleniowej organizmu, od kilkutygodniowej wysypki aż do bardzo groźnych oparzeń III stopnia.

Roślina ta zawiera furanokumaryny, które pod wpływem światła słonecznego wywołują na skórze poważne poparzenia skutkujące zapaleniem skóry, pojawieniem się bolesnych pęcherzy, trudno gojących się ran, a także zapalaniem spojówek. Działanie tej rośliny może być odczuwalne nawet dla osób które nie miały bezpośredniego kontaktu z tym chwastem, jednak znalazły się w jej polu oddziaływania, które może się znajdować w odległości nawet kilku metrów od rośliny – tłumaczy Małgorzata Grybel, rzecznik prasowy prezydenta Nowego Sącza.

W ostatnich dniach niebezpieczną roślinę zlokalizowano m.in. w międzywale Dunajca w rejonie mostu „heleńskiego”, na wysokości Partku Strzeleckiego oraz nad brzegami Kamienicy (w okolicach skrzyżowania ul. Prażmowskiego i Jamnickiej). – Z uwagi na niebezpieczeństwo wynikające z działania „Barszczu Sosnowskiego” apelujemy do wszystkich o nie zbliżanie się w miejsca, w których występuje – ostrzega Urząd Miasta.

Urząd deklaruje próby zwalczenia rośliny. Prosi również o informacje o miejscach na terenie miasta, w których zostanie ona zauważona. Można dzwonić do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego na nr tel. 18 44 86 681 lub 18 443 57 02.

barszcz2
Liście Barszczu Sosnowskiego. Fot. wikipedia.org

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.) to dwuletnia roślina o rodowodzie w rodzinie baldaszkowatych, inaczej nazywanych roślinami selerowatymi (z łac. Umbelliferae). Pierwszy rok wzrostu to pojawienie się rozety, dopiero w czasie drugiego roku powstają pędy nasienne, które owocują dając nasiona. Z czasem po etapie owocowania roślina zamiera. Zdarza się czasami wydłużony okres wegetacji barszczu Sosnowskiego, kiedy po pierwszym roku z utworzonej rozety nie wyrastają pędy nasienne. Wówczas roślina przeobraża się w wieloletnią, a nasiona pojawiają się znacznie później niż w drugim, a nawet trzecim roku.

W środowisku naturalnym barszcz Sosnowskiego mierzy około 1,5 metra wzwyż. Polska jest idealnym środowiskiem do wzrostu i rozwoju rośliny nawet sięgając 3,5 metra. Aby nasiona, będące zarazem owocem rośliny mogły wykiełkować potrzebują odpowiednio długiego okresu stratyfikacji, kiedy nasiona poddane są wegetacji w temperaturach z przedziału 2 do 5 stopni Celsjusza. Średni okres stratyfikacji wynosi od 60 do 90 dni. Nasiona mogą wykiełkować nawet po czterech latach. W warunkach typowych nasiona sieje się przed zimą, kiedy przypada okres stratyfikacji, wiosna zaś następuje kiełkowanie i wzrost rośliny.

Barszcz Sosnowskiego w pierwszej fazie wzrostu porównywalny jest z liścieniem barszczu zwyczajnego. Młode liście przybierają kształt podłużny, następnie półokrągły osiągając w rezultacie trójkąt. Liście układają się w rozetę, która w pierwszym roku wzrostu sięga od 15 do 35 cm nad ziemię. To z rozety w okolicy maja wyrasta łodyga, która sięgać może nawet trzech metrów. Łodyga obrasta bardzo dużymi i rozłożystymi liśćmi. Wszystkie liście barszczu Sosnowskiego od strony wewnętrznej są lekko owłosione, podobnie jak i łodyga. Na uwagę zasługuje korzeń rośliny, który może wrastać nawet na dwa metry w jej głąb. Jego trzon sięga do 30 cm pod ziemię tworząc jego zasadniczą masę wraz z licznymi odgałęzieniami wokół palowego korzenia głównego. Kwiatostan rośliny składa się z baldaszków tworząc sporej wielkości baldachim. Wyróżnić trzeba baldach centralny, największy i widoczny z daleka zwykle mający średnicę w przedziale 30-70 centymetrów. Z kwiatostanu wydobywają się nasiona, których okres dojrzewania przypada na lipiec, zwłaszcza drugą jego połowę.

Roślina ta jest objęta zakazem rozmnażania, hodowli i sprzedaży na terenie Polski.

(edred) źródło: barszcz-sosnowskiego.pl

Reklama