BBC News o klasach wojskowych w Nowym Sączu

BBC News / BBC World Service przygotowało materiały o klasach wojskowych i ich uczniach z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Sączu.

Angielscy dziennikarze pokazują zajęcia w terenie, ćwiczenia i fragmenty życia pozaszkolnego uczniów. „Wzrost patriotyzmu w Polsce spowodował zwiększony popyt na zajęcia wojskowe w szkołach średnich” – twierdzi BBC, dodając że dzieje się tak od momentu wyborów i utworzenia „populistycznego rządu”.

Reportaż zrealizowany jest w technice 360 stopni, która pozwala obejrzeć (z pomocą myszki lub klawiszy strzałek) reportaż z dowolnego punktu widzenia.

BBC News promuje materiał także zapowiedzią na Twitterze z innymi ujęciami i wypowiedziami uczniów.

Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków przy ul. Podhalańskiej (w jego skład wchodzi IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi, Technikum Nr 2 oraz Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 2) prowadzi również klasy „wojskowe”. Do 2019 roku, w związku z wygaszaniem gimnazjów, szkoła będzie przeniesiona do budynku Gimnazjum nr 3 na osiedlu Millenium. Obecnie zajęcia dydaktyczno-wychowawcze odbywają się w dwóch budynkach. Na Millenium zostały przeniesione klasy IX LO z Oddziałami Integracyjnymi realizujące program „desantowo-szturmowy”. Dyrektorem szkoły jest występujący również w materiale BBC Sławomir Szczerkowski.

(iw)