Strona główna Kultura i imprezy

To będą huczne Imieniny Miasta. Na rynku pięć dni imprez

Jedna z imprez na rynku w 2016 roku – uroczysty koncert z okazji 60-lecia Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Cztery dni koncertów między 6 a 9 lipca zakończone spektaklem „Galeria Sandecjana czyli Jubileuszowy Portret Zbiorowy: Nowy Sącz – 725 lat” – tak w skrócie będą wyglądać obchodzone co roku w lipcu Imieniny Miasta. Do tego dojdzie jeszcze jedna impreza, która odbędzie się tak jak pozostałe, na nowosądeckim rynku – świętowanie awansu piłkarzy „Sandecji” do Ekstraklasy.

Obchodzone cyklicznie od 2008 roku Imieniny Miasta (nawiązujące do obchodów imienin patronki Nowego Sącza św, Małgorzaty) będą z pewnością najhuczniejsze od co najmniej pięciu lat, kiedy bawiono się w 720. rocznicę lokacji miasta. Teraz, gdy przypada 725. rocznica, władze nie zamierzają oszczędzać i przygotowano całą serię koncertów na rynku.

Odrębną imprezą, ale rozpoczynającą pięciodniowy maraton koncertowy, ma być feta z okazji awansu MKS Sandecja do Ekstraklasy. Odbędzie się w środę 5 lipca. Klub, który jest organizatorem (miasto ma współfinansować wydarzenie), na razie nie chce podać żadnych szczegółów. Wiadomo tylko, że na rynku odbędzie się m.in. „przedsezonowa prezentacja drużyny”.

W czwartek 6 lipca pod ratuszem o godz. 17:00 rozpocznie się finał XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek” 2017 w wykonaniu zespołu „Promyczki Dobra” i uczestników festiwalu.

7 lipca zaplanowano wieczorem wspólny koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej Polski i Orkiestry oraz Orkiestry Straży Granicznej Królestwa Holandii.

Sobota 8 lipca to dzień koncertów pop-rockowych. Zagrają m.in. miejscowe grupy: Tomasz Wolak Rock Band oraz Violka. Zobaczymy też piosenkarkę Ewelinę Lisowską, paradoksalnie najbardziej chyba znaną z udziału w reklamie jednej z sieci sprzedających sprzęt RTV.

Główną gwiazdą sobotniego koncertu będzie zespół Pectus. Założoną w 2008 roku grupę, po wielu zmianach w składzie, od 2011 tworzy czterech braci: Tomasz, Mateusz, Marek i Maciej Szczepanikowie.  Największy przebój Pectusa to „Barcelona”.

Niedziela 9 lipca to wielki finał Imienin Miasta z prapremierą widowiska „Galeria Sandecjana czyli Jubileuszowy Portret Zbiorowy: Nowy Sącz – 725 lat”.

– „Galeria Sandecjana” to poetycko – muzyczny, nawiązujący często do tradycji kabaretowej, spektakl odwołujący się do współczesności miasta i jego mieszkańców. Na multimedialnej scenie na Rynku wystąpią aktorzy, wokaliści i muzycy wywodzący się z Nowego Sącza, tutaj rozpoczynający karierę artystyczną lub mieszkający w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie – zapowiada Roman Kołakowski, twórca Teatru Piosenki, autor, scenarzysta i reżyser widowiska.

Na scenie zobaczymy m.in. Katarzynę Ucherską, Katarzynę Zielińską, Angelikę Kurowską, Natalię Zabrzeską, Małgorzatę Saratę, Majkę Jeżowską, Piotra Piksę i Jerzego Schejbala. Całość poprowadzi Leszek Mazan.

Jak zapowiada twórca Teatru Piosenki, każdy z wykonawców w specjalnie napisanych tekstach opowie o sądeckich dziejach swoich rodzin, do swojej „prywatnej historii ludzkości”.

– Wszystkie piosenki są oparte o autentyczne opowieści Sądeczan. Spotkałem się z każdym z Wykonawców i rozmawialiśmy o ich dzieciństwie, latach szkolnych, ulubionych miejscach, bliższych i dalszych dziejach rodzin, sądeckich adresach, kolegach i przyjaciołach… Piosenki będą bardzo osobiste, prawdziwe, przywołujące rzeczywiste postaci, imiona, nazwiska – tłumaczy Roman Kołakowski.

twórca spektaklu zapowiada jeszcze szereg innych ciekawych wydarzeń na scenie, m.in. multimedialne projekcje z sądeckimi postaciami lub ich dziełami.

Tegoroczne Imieniny Miasta będą nie tylko jedne z dłuższych i bogatszych, ale i kosztowniejszych imprez ostatnich lat. Według niepełnych jeszcze informacji przygotowanie koncertów, honoraria artystów, sprawy techniczne itp. pochłoną co najmniej 300 tysięcy złotych. Więcej – 385 tys. zł – zapłacono tylko w 2012 roku, gdy dwudniowa impreza połączona była ze świętowaniem 720-lecia lokacji miasta. Wtedy wystawiono m.in. inne widowisko multimedialne Romana Kołakowskiego, „Sigilia Civitis Nova Sandecensis”.

(JO)

Reklama