Strona główna Wiadomości

Będą rozmowy w sprawie budowy przystanku kolejowego w rejonie ul. Węgierskiej

pomysł budowy nowego przystanku kolejowego w Nowym Sączu
Na czerwono zaznaczono przebieg linii kolejowej Nowy Sącz – Muszyna – Krynica na wysokości ul. Węgierskiej i zakładów Fakro. Fot. Google Maps

Władze Nowego Sącza proponują PKP budowę przystanku kolejowego w rejonie zakładów przemysłowych i firm działających przy ulicy Węgierskiej.

– W zakładach zlokalizowanych przy ul. Węgierskiej pracuje wielu mieszkańców okolicznych miejscowości. Takie połączenie kolejowe wzmogłoby ich zainteresowanie tym alternatywnym środkiem transportu, a przez to odciążyłoby zakorkowaną w godzinach szczytu porannego i popołudniowego ulicę Węgierską – uważa zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech.

Koncepcja została przedstawiona na tzw. warsztatach kreatywnych z udziałem samorządowców i przedstawicieli Biura Inwestycji PKP S.A. oraz Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami Polskich Kolei Państwowych. Rozmawiano m.in. o planowanej przez kolejarzy modernizacji dworców w Dolinie Popradu (tutaj o tym projekcie). Według przedstawicieli władz miasta przystanek w rejonie ulicy Węgierskiej lepiej służyłby pasażerom niż uwzględniona w planach modernizacyjnych kolei mało uczęszczana stacyjka Nowy Sącz Biegonice.

Powstanie nowego przystanku, zlokalizowanego prawdopodobnie na wysokości fabryki Fakro lub w jej pobliżu, zależy od spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Uczestnicy spotkania zapowiedzieli organizację wielostronnego spotkania w tej sprawie. – Powstanie przystanku – jeśli trzeba, rozbudowanego do niewielkiej stacji – mogłoby być włączone do inwestycji tej spółki na trasie do Krynicy-Zdroju, planowanych po roku 2020 – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Podczas spotkania padła także wstępna deklaracja ze strony przedstawicieli kolei w sprawie urządzenia w budynku dworca głównego w Nowym Sączu centrum obsługi turystycznej a także rewitalizacji przydworcowego skweru przy ul. Kolejowej.

(JO)

 • Keisyr

  Kolejny przystanek skansen na lini kolejowej po której nie jeżdżą pociagi Tak będzie tak długo dopóki Nowy Sącz nie będzie centrum komunikacyjnym dla regionu Trzeba zwiększyć też liczbę mieszkańców miasta do ponad 100 tysięcy

 • Pierro

  Alternatywą dla Węgierskiej jest jej poszerzenie – w Nowym Sączu żadna kolejka miejska nie zda egzaminu bo nigdy nie będzie rentowna

 • Mariusz

  pomysł bardzo dobry z tym przystankiem ale… Czemu na „inwestycję” trzeba ewentualnie czekać wiele lat? peron, wiata, automat do biletów, tablica z nazwą – gotowe. No i oczywiście musiałyby jeździć tędy pociągi :) ale nie jak teraz, ze dwa czy trzy na dzień tylko co pół godziny – wtedy ludzie do pracy być może by dojeżdżali. a to jest nierealne ze względu na koszty. podsumowując – pogadali sobie, coś tam niby wymyślili na świętego Nigdy, a, i jeszcze ucieszyli się że skwer wypielęgnują… dniówka odbębniona, nie mówiąc już o „konsultacjach społecznych” :)

  • golem_t

   Magiczne słowa – „wybory w 2018”