Strona główna Wiadomości

Bedzie konkurs na nazwę mostu heleńskiego. Już jest sprzeciw

Reklama
Forum mieszkańców Nowego Sącza
Most na Dunajcu w budowie. Fot. UMNS

Prezydent miasta zapowiedział ogłoszenie konkursu m.in. na nazwę budowanego – w miejscu starego – mostu na Dunajcu. Do tej pory przeprawa, powszechnie nazywana mostem heleńskim (od nazwy lewobrzeżnego osiedla Helena), oficjalnie nosiła imię Józefa Piłsudskiego. W internecie natychmiast pojawili się przeciwnicy pomysłu na konkursowy wybór nazwy.

Prezydent ogłaszając konkurs zareagował na interpelację jednego z radnych. Miałoby to pomóc w znalezieniu nazw dla mostu heleńskiego, mostu na Dunajcu na Obwodnicy Północnej, mostu na Łubince na ul. Nowochruślickiej oraz ronda u zbiegu ulic Barskiej, Hallera i Sucharskiego. Szczegóły konkursu nie są jeszcze znane i mają zostać podane do publicznej wiadomości “w najbliższym czasie”.

Pomysł został błyskawicznie skrytykowany w mediach społecznościowych, m.in. na “Forum mieszkańców Nowego Sącza” w serwisie Facebook.

– Informuję radnego kolegę Krzysztofa Ziaję i Ratusz że tak zwany most heleński ma imię Marszałka Józefa Piłsudskiego!!!!! – napisał radny Grzegorz Fecko (Koalicja Obywatelska).

– A myślałam, że fala głupich pomysłów już się przez miasto przetoczyła – stwierdziła radna Barbara Jurowicz (PiS). Jej kolega klubowy Artur Czernecki dodał: ” Spokojnie Szanowne koleżanki i koledzy to dzięki Bogu Rada Miasta decyduje ? Most pozostanie Piłsudskiego”.

Radny Michał Kądziołka (Wybieram Nowy Sącz) wydał nawet mini-oświadczenie: “Z wielkim zdziwieniem i smutkiem przyjąłem informacje, że prezydent Ludomir Handzel na prośbę jednego z radnych Koalicji Nowosądeckiej zamierza ogłosić ogólnomiejski plebiscyt, który będzie miał na celu wyłonienie nazwy dla Mostu HELEŃSKIEGO. Mostu, któremu od lat patronuje Honorowy Obywatel Nowego Sącza mąż stanu Marszałek Józef Piłsudski. Z Szacunku do historii, osoby Marszałka oraz naszego miasta pragnę poinformować, że nie wezmę udziału w tym plebiscycie i nie zaakceptuje innej propozycji niż dotychczas obowiązująca”.

Większość głosów w dyskusji opowiada się za pozostawieniem dotychczasowej nazwy mostu. Nie brak również uwag, że zajmowanie się nazwą mostu nie jest ważną dla miasta sprawą.

Decyzji o konkursie na nazwę broni zastępca prezydenta Artur Bochenek, polemizując m.in. z radnym Kądziołką. – Czy Pan uważa, że mieszkańcy nie powinni decydować o nazwach ulic i mostów? Ja uważam, że powinni! To jest nasze miasto. Wspólnie decydujmy. Nie zamykajmy się w gabinetach. Rozmawiajmy z mieszkańcami panie radny! – napisał Bochenek.

Dyskusję można śledzić w grupie Forum mieszkańców Nowego Sącza

(edred)

Reklama