Strona główna Wiadomości

Będzie parking koło Panoramy

przy ul. Romanowskiego ma powstać parking
Na pierwszym planie działka przy ul. Romanowskiego, na której ma powstać parking. Fot. TK / Twój Sącz

Działka miejska przy ulicy Romanowskiego będzie wydzierżawiona i przeznaczona pod parking. Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na 10-letnią dzierżawę.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta po zmianie miejscowego planu zagospodarowania dla terenu także ulicy Romanowskiego, radni przegłosowali proponowaną przez prezydenta miasta uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy najmu na okres 10 lat działki obok hotelu i restauracji Panorama.

Chęć dzierżawy 33-arowej działki wyraziła wcześniej spółka Przedsiębiorstwo Turystyczne Poprad-Koda, zawiadujące m.in. hotelem Panorama. Zgodnie z przepisami dzierżawa na okres dłuższy niż 3 lata wymaga zgody rady miasta, a zawarcie umowy następuje dopiero z najemcą wyłonionym w drodze przetargu.

– Ideą, która przyświecała podczas przygotowania niniejszego projektu uchwały, było stworzenie kolejnych miejsc parkingowych w ścisłym centrum miasta. Przyjęcie takiej koncepcji powoduje, że miasto nie musi angażować własnych środków w powstanie tej inwestycji – tłumaczy Krzysztof Witowski z Zespołu Rzecznika Prasowego Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Jak tłumaczą władze miasta, przyszły najemca zostanie zobowiązany do wykonania całej infrastruktury niezbędnej do wykonania parkingu. – Miasto w ogłoszeniu o przetargu zobowiąże przyszłego najemcę do wykonania tej inwestycji według precyzyjnego harmonogramu z przekazaniem, po zakończeniu trwania 10 letniej umowy, wszelkich poczynionych nakładów bez możliwości roszczeń finansowych. Przetarg wygra oferent który wylicytuje najwyższą kwotę w przetargu ustnym – dodaje Witowski.

Sprawa oddania miejskiej działki w dzierżawę prywatnemu przedsiębiorcy budzi wątpliwości opozycyjnych radnych Platformy Obywatelskiej. Zwracają uwagę, że miasto zapowiadało zagospodarowanie pobliskiego terenu poniżej restauracji Panorama także na parking (dziś stoją tu często dziesiątki aut, bo nie trzeba wnosić opłaty), a teraz lepsze miejsce, nieco bliżej rynku, oddaje w dzierżawę rezygnując z zarobku na opłatach postojowych. – Takie zachowanie prezydenta miasta uważamy za nieracjonalne – mówi Grzegorz Fecko, radny PO.

parking pod Panoramą Nowy Sącz
Popularne wśród kierowców darmowe miejsce do parkowania pod restauracją Panorama. Dziennik Polski 2007 rok: „Obecny na spotkaniu wiceprezydent miasta Jerzy Gwiżdż rozładował nerwową atmosferę, zapowiadając budowę parkingu na działce obok restauracji Panorama”. Fot. TK / Twój Sącz

Historia z działką i parkingiem przy ulicy Romanowskiego ma już 5 lat. W 2010 roku teren wydzierżawiła od miasta spółka Poprad-Koda i rozpoczęła budowę płatnego parkingu na kilkadziesiąt miejsc. Kilka tygodni po rozpoczęciu prac w sprawę wmieszał się nadzór budowlany, konserwator zabytków oraz osoba roszcząca sobie prawa do tego terenu. Miasto musiało wypowiedzieć umowę dzierżawy i poczekać na rozstrzygnięcie sporu własnościowego w sądzie. Ostatecznie działka została uznana za własność miejską.

Miasto zapowiada ogłoszenie przetargu na dzierżawę działki „w najbliższym czasie”.

(JO)

Reklama