Strona główna Kultura i imprezy

Bilety na 7.Festiwal Podróży i Przygody Bonawentura rozeszły się błyskawicznie

Od siedmiu lat Sądecczyzna ma swój festiwal podróżniczy. Festiwal Bonawentura w starosądeckim Sokole od początku cieszy się dużym zainteresowaniem i ma swoją wierną publiczność, która najwyraźniej nie wyobraża sobie „odpuszczenia” tej imprezy. W tym roku po raz kolejny już dwa tygodnie przed rozpoczęciem festiwalu cała pula biletów została wykupiona w przedsprzedaży internetowej.

Widzowie festiwalu tradycyjnie wybiorą najlepszy pokaz przyznając statuetkę Bonawentury (nagrodę od publiczności). W tym roku pokazów biorących udział w trwającym przez całą sobotę konkursie będzie dziesięć. Trudno wskazać faworytów do tej nagrody, bowiem doświadczenie uczy, że publiczność starosądeckiego festiwalu często docenia nie gwiazdy, czy bardzo znane osoby ale mniej znanych podróżników, którzy potrafią porwać albo zainspirować publiczność szczerą i osobistą opowieścią, czy niebanalną przygodą.

Do tej pory nagrodę tę zgarniali: Maciej Czapliński, Łukasz Żelechowski, Piotr Strzeżysz, Piotr Kuryło, Przemysław Cwynar i Piotr Horzela. Dlatego „czarnym koniem” tegorocznego festiwalu może okazać się np. Marcin Korzonek, który nie będzie opowiadał o żadnej dalekiej podróży (choć ma takie na koncie), ale o rowerowej wyprawie przez Polskę „wszerz” z południa na północ wzdłuż linii prostej. Z drugiej strony wyjątkowo silną reprezentację na tegorocznej Bonawenturze będą miały Panie, więc może zakończy się trwająca od kilku lat dominacja płci męskiej.

W piątek i niedzielę z kolei zaplanowano pokazy gości specjalnych (na które nie oddaje się głosów). Motywem przewodnim piątkowego wieczoru będą „Inspiracje” i wg takiego klucza ułożono trzy piątkowe prelekcje. Każda z nich inspiruje i motywuje do przyjrzenia się swojemu życiu z zupełnie innej niż dotąd perspektywy i … do podjęcia zupełnie nowych wyzwań. Na przykład Witek Zbijewski odkrył, że najcenniejszą rzeczą na świecie jest CZAS. Dlatego w 2011 roku zrezygnował z „dobrze” płatnej pracy i obecnie bierze wypłatę w czasie. Od tamtej pory przez 10 miesięcy w roku nie zarabia, a używa kamperowego życia łącząc to z podróżami.

Niedzielny ranek (do obiadu) poświęcimy na kultowe filmy z motywem podróży, które każdy, przynajmniej raz w życiu MUSI zobaczyć! (wyboru dokonał opiekun klubu filmowego „Kinematograf” Filip Nowak). Natomiast wieczorem spotykamy spotkamy na Bonawenturze prawdziwe „gwiazdy” (wśród nich m.in. legendarnego himalaistę Krzysztofa Wielickiego czy aktualnego mistrza świata we wspinaczce Marcina Dzieńskiego). Swój pokaz będzie miał także pierwszy sądeczanin, który zdobył ośmiotysięcznik (jeszcze w „złotej erze polskiego Himalaizmu”) czyli Walenty Fiut (zdobywca Broad Peaka).

Festiwal ceniony jest za bezpretensjonalną atmosferę, wysoką jakość pokazów, oraz liczne okazję do kuluarowych rozmów i spotkań. Tylko tu można zjeść „podniebne pierogi” (transportowane napowietrzną drogą z położonej naprzeciwko starosądeckiego Sokoła pierogarni). Wizytówką festiwalu są zaskakujące quizy i konkursy z nagrodami od sponsorów.

Program

Piątek 24 III 2017

„Podróże i życie. Inspiracje” (blok specjalny od 17.30)
Arleta i Rafał Adamscy. „Digital Nomads. Praca, która nie ogranicza. Podróż, która się nie kończy.”
Witold Zbijewski „Życie w kamperze – jak odzyskać czas”
Witold Gapik „Pijany Martwym Gruzinem” i inne historie”
„Kultowe filmy o podróżach, które trzeba zobaczyć” (cz. I) wprowadzenie Filip Nowak

Sobota 25 III 2017

10.00 Warsztaty inspiracyjne z Witoldem Zbijewskim „Odzyskaj swój czas””(wstęp wolny)

„Konkurs pokazów podróżniczych” (cz. I od 11.00)
Damian Borkowski „Dookoła Islandii”
Anita Demianowicz „Kobieta i wulkan. Ameryka Środkowa”
Leszek Szczasny „Ruanda. Z piekła do raju”
Małgorzata Szumska „Twarze tajfunu. O poszukiwaniu szczęścia na Filipinach”
Kajtostany „Na rowerze z dziećmi. Maroko”

„Konkurs pokazów podróżniczych” (cz. II od 17.00)
Maciek Dobrowolski, Marcin Ogorzałek „Jedwabny szlak motocyklem. Azja Środkowa i Góry Pamiru”
Katarzyna i Andrzej Mazurkiewicz „Chadar – lodowym szlakiem do Zanskaru”
Tomek Siuda „Ekspedycja Amazońska – śladami Arkadego Fiedlera”
Marcin Korzonek „Polska Prosto Rowerem 2016”
Anna Jaklewicz „Piąta płeć i inne tajemnice Indonezji”

Niedziela 26 III 2017

„Kultowe filmy o podróżach, które trzeba zobaczyć” cz. II 3 filmy (wybór i wprowadzenie Filip Nowak) (godz.10.00 do 16.00)

wydarzenie towarzyszące: degustacja win gruzińskich i mistrzowska szkoła toastów Witold Gapik (dla chętnych; płatne dodatkowo 35 zł/os)

„Giganci” (blok specjalny, od 17.00)
Walenty Fiut (sądecki himalaista) „Migawki z Himalajów i Karakorum”
Tomasz Jakubiec „O wyczynach Bystrzaków. Kajakiem przez życie”
Krzysztof Wielicki „Mój wybór”
Marcin Dzieński (mistrz świata we wspinaczce) „Droga na szczyt”

Szczegółowy program i opis pokazów znajduje się na stronie www.bonawentura.org

tekst i zdjęcia przygotowane przez organizatorów

Bonawentura 2017

Reklama