Strona główna Wczoraj i dziś

Budowa krytej pływalni

budowa krytej pływalni w Nowym Sączu 1997
Nowy Sącz, wrzesień 1997. Budowa krytej pływalni, widok od strony ul. Nadbrzeżnej. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Mija 20 lat, jak nad Kamienicą, przy ul. Nadbrzeżnej, rozpoczęto budowę krytej pływalni. Był to nie tylko pierwszy kryty basen w Nowym Sączu i najbliższej okolicy (w tamtym czasie pod dachem można było pływać najbliżej w Rytrze) ale i od wielu lat pierwsza duża inwestycja sportowo-rekreacyjna. Poprzednia, to wstrzymana w latach 90 budowa hali sportowo-widowiskowej (dzisiejsze Centrum Handlowe Europa II, tutaj poczytasz o tym).

Pływalnia MOSiR w Nowym Sączu, stan z sierpnia 2017. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Pływalnia została zaprojektowana przez nowosądecką Agencję A4. Budowę prowadziła Chemobudowa z Krakowa.

Budowa krytej pływalni w Nowym Sączu, 1997, widok od strony rzeki Kamienica. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Rozpoczęta w 1997 roku inwestycja została ukończona po roku i pływalnia została oddana do użytku we wrześniu 1998 roku. Sześcio-torowy basen główny ma wymiary 25 x 12,5 m.

Kort tenisowy i bryła krytej pływalni widziane od strony hali sportowej i rzeki Kamienica. Stan sierpień 2017. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Uroczystość otwarcia pływalni była wydarzeniem roku w mieście, zgromadziła setki gości: oficjeli z parlamentarzystami, działaczy gospodarczych, osiedlowych i sportowych, dyrektorów instytucji i szkół. Przybyło około dwustu (!) kandydatów na radnych. (…) Prezydent N. Sącza Andrzej Czerwiński przeciął biało-czerwoną wstęgę w oryginalny sposób: na pontonie, ubrany w kamizelkę ratunkową, w towarzystwie ratowniczki Magdy Zychowicz” – czytamy m.in. w „Encyklopedii Sądeckiej” (Jerzy Leśniak, Augustyn Leśniak, Urząd Miejski w Nowym Sączu, Nowy Sącz 2000).

Widok na budowę krytego basenu od strony rzeki Kamienica. wrzesień 1997. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

W 1999 roku obok pływalni nad Kamienicą rozpoczęto budowę hali sportowo-widowiskowej. Oddana do użytku w 2001 hala wraz m.in. z pływalnią wchodzą dziś w skład Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (MOSiR).

A sama pływalnia po 13 latach działania, w 2011 roku, przeszła znaczący remont.  „Prace remontowe trwały nieco ponad trzy miesiące. Nowy wygląd zyskał basen sportowy, rekreacyjny oraz plaże hali basenowej. Całkowicie przebudowana została niecka basenu sportowego. Basen doposażony został w nowe słupki startowe, liny torowe, słupki do lin nawrotowych, słupki doliny falstartowej. Usunięte zostały murki brzegowe, co zapewne będzie miało wpływ na poprawę bezpieczeństwa przebywających w obiekcie osób. Zlikwidowany został drewniany mostek, a w jego miejsce wykonany został nowy, betonowy z poręczami ze stali nierdzewnej. Wymieniona została również wanna hydromasażu wraz z całym urządzeniem uzdatniania i podgrzewania wody. Zastosowanie nowej generacji filtra pozwoli na rzadszą wymianę i oszczędność wody. Ponadto renowacji poddana została zjeżdżalnia. Odnowiono szatnie, w tym jedną dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych” – można przeczytać w relacji biura prasowego urzędu ze stycznia 2012 roku.

(JO)

Reklama