Strona główna Wiadomości

Budowa nowego dworca ruszy przed wakacjami?

MDA Nowy Sącz projekt dworca 3
Fot. materiały inwestora

Małopolskie Dworce Autobusowe czekają już na uprawomocnienie się pozwolenia na budowę nowego dworca w Nowym Sączu. Jeśli uda się załatwić wszystkie formalności, pierwsze prace mają ruszyć jeszcze przed wakacjami.

Zarządzająca nowosądeckim dworcem autobusowym przy placu Dąbrowskiego spółka Małopolskie Dworce Autobusowe zapowiedziała budowę nowego, futurystycznego budynku do odprawy pasażerów jeszcze w 2014 roku z rozpoczęciem realizacji w roku ubiegłym. Formalności się jednak przeciągały i dopiero teraz MDA S.A. otrzymała (jeszcze nieprawomocne) pozwolenie na budowę. W najbliższym czasie firma będzie miała też ostateczny projekt wykonawczy, który pozwoli rozpocząć formalności związane z przetargami na realizację oraz finansowanie inwestycji.

– Prace chcielibyśmy zacząć jeszcze przed wakacjami, żeby plac manewrowy i stanowiska zjazdowe zakończyć przed zimą – mówi portalowi Twój Sącz Marcin Fall, prezes zarządu spółki Małopolskie Dworce Autobusowe.

MDA Nowy Sącz projekt dworca 2
Fot. materiały inwestora

W wariancie optymistycznym intensywne prace przy przebudowie placu manewrowego trwałyby już tego lata. – Oczywiście będą pewne utrudnienia, ale chcemy, żeby wystąpiły w wakacje, kiedy na nowosądeckim dworcu jest mniej odjazdów autobusów – tłumaczy Marcin Fall.

Na początek zburzony zostanie obecny budynek dworca, a autobusy będą odjeżdżać z tymczasowych stanowisk obok placu budowy. Fundamenty nowego budynku dworca wykopano by jesienią, a budowę dokończono w przyszłym roku. Prezes MDA zastrzega jednocześnie, że jeśli nie uda się rozpocząć inwestycji przed czerwcem br., to wszystkie prace ruszą dopiero wiosną 2017 roku.

MDA Nowy Sącz projekt 1
Fot. materiały inwestora

Władze Nowego Sącza pozytywnie oceniają zamierzenia inwestora i projekt nowego dworca. – Sama bryła obiektu z pewnością wzbogaci architekturę tej części miasta. Także lokalizacja wydaje się optymalna w sytuacji, gdy nie ma możliwości realizacji centrum komunikacyjnego przy dworcu PKP – podkreśla Krzysztof Witowski, rzecznik Prezydenta Miasta Nowego Sącza.

MDA Nowy Sącz projekt dworca 4
Fot. materiały inwestora

Projekt nowego dworca autobusowego zakłada m.in. budowę nowej płyty ze stanowiskami postojowymi dla autobusów oraz gmachu z licznymi punktami usługowymi i kawiarnią wychodzącą na pokryty zielenią dach budynku. Koszt budowy szacowany jest na ponad 10 milionów złotych.

A tak o projekcie mówią sami jego wykonawcy z krakowskiego Biura Architektury Stosowanej:

Projekt nowego budynku poprzedziliśmy licznymi analizami zachowań pasażerów, a szczególny nacisk położyliśmy właśnie na ich wygodę. Zależało nam na tym, aby budynek połączyć z otoczeniem, a oczekujących na środek transportu ludzi zachęcić do przebywania na zewnątrz, w otoczeniu placu dworcowego, a nie szczelnie zamykać ich w środku. Między innymi z tego powodu budynek posiada duże zadaszenie oraz łagodną zieloną rampę, prowadzącą do dworcowej restauracji, z której można podglądać dokujące autobusy. Budynek wydaje się lekko wyrastać w ziemi – to nasz ukłon w stronę zabytkowych obiektów zlokalizowanych po drugiej stronie alei Wolności. Liczymy na to, że dzięki naszym zabiegom architektonicznym okolica odżyje, miejsce przyciągnie nie tylko pasażerów, ale i mieszkańców, a całość stanie się kolejnym mikro-centrum Nowego Sącza.

Zarządzające także dworcem w Krakowie Małopolskie Dworce Autobusowe S.A. (wcześniej Regionalne Dworce Autobusowe w Krakowie), spółka należąca do Województwa Małopolskiego, kupiły w 2012 roku dworzec autobusowy w Nowym Sączu (prawo jego wieczystego użytkowania) za ponad 7 milionów złotych od likwidowanej, upadłej spółki PKS Nowy Sącz. Od tego czasu m.in. wyremontowano płytę dworca, ogrodzenie i zamontowano monitoring. W Nowym Sączu z dworca odprawianych jest codziennie 500 kursów i 12 tysięcy pasażerów, co daje prawie 4 miliony osób rocznie. Obecny, parterowy budynek dworca oddano do użytku pod koniec lat 50.

(JO)

Dworzec MDA w Nowym Sączu
Budynek obecnego Dworca MDA oddano do użytku niemal 60 lat temu. Fot. TK / Twój Sącz
Reklama