Strona główna Wiadomości

Budowa Obwodnicy Północnej zakończona

Ryszard Nowak na Obwodnicy Północnej Nowego Sącza
– Inwestycja ukończona w terminie – triumfuje prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. Fot. UM Nowego Sącza

Zakończono największą inwestycję drogową Nowego Sącza ostatnich kilkudziesięciu lat – budowę Obwodnicy Północnej. Nowa droga ma dwa kilometry długości. Kosztowała niemal 100 milionów złotych.

– To co zwykle w Polsce jest niemożliwe w Nowym Sączu jest faktem – inwestycja ukończona w terminie. Mimo wielu głosów niedowierzania i krytyki, największe przedsięwzięcie komunikacyjne w historii miasta od podstaw zrealizowano w rekordowym tempie 16 miesięcy. Efekt tej pracy można podziwiać już teraz – podkreśla prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

W piątek rozpoczęły się odbiory techniczne nowej drogi. Jest bardzo prawdopodobne, że obwodnica zostanie udostępniona kierowcom już w przyszłym tygodniu – jest wymieniana jako główny objazd miasta na kierunku Kraków – Krynica w związku z wyścigiem kolarskim Tour de Pologne i zamknięciem dla ruchu centrum miasta 5 oraz 6 sierpnia.

Ale ostateczna decyzja o dopuszczeniu drogi do użytkowania należy do Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie – ma na to 21 dni od momentu złożenia przez inwestora dokumentacji.

Fragment Obwodnicy Północnej - most na Dunajcu
Fragment estakady i nowy most na Dunajcu. Fot. UM Nowego Sącza

Budowa Obwodnicy Północnej Nowego Sącza trwała od lutego 2014 roku. Jak poinformowali Prezydent Miasta Nowego Sącza i Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu w ogłoszeniach w piątkowej prasie donoszących o zakończeniu robót budowlanych w ramach projektu „Ulica klasy GP łącząca DK 75 (skrzyżowanie ul. Tarnowskiej i ul. Witosa) z ul. Marcinkowicką (droga powiatowa nr 25219) w granicach Nowego Sącza – przełożenie DK 28 Zator – Przemyśl”, całkowita wartość inwestycji to 98 498 666,05 zł. Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej (w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007 – 2013) wyniosła 83 695 584,75 zł.

Celem nadrzędnym jest osiągnięcie spójności gospodarczej i społecznej poprzez rozwój i modernizację infrastruktury, sprzyjający eliminacji różnic w poziomie rozwoju regionów. Ponadto w ramach poprowadzonego ruchu tranzytowego możliwe będzie ominięcie ścisłego centrum miasta Nowego Sącza

– tak w języku urzędniczym brzmi uzasadnienie budowy tej drogi.

Obwodnica ma dwa kilometry – biegnie od nowego ronda u zbiegu ul. Tarnowskiej i Witosa, przez nowy most na Dunajcu, estakadę nad ul. Dunajcową i torami kolejowymi (o łącznej długości 900 m) aż do skrzyżowania z ul. Marcinkowicką w Chełmcu. Głównym wykonawcą wyłonionym w przetargu była firma Intercor z Zawiercia.

W przyszłości ma powstać kolejny, 1,6-kilometrowy fragment obwodnicy, od ul. Marcinkowickiej do Biczyc Dolnych, ale jego budowa zapowiadana jest dopiero na lata 2017 – 2019.

Zakończenie budowy Obwodnicy Północnej Nowego Sącza
Fot. UM Nowego Sącza

Ten odcinek ma łączyć Obwodnicę Północną Nowego Sącza z Obwodnicą Zachodnią (inwestycja rozpoczęła się na początku czerwca br.) która będzie prowadzić od Biczyc Dolnych do Brzeznej. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, które jest inwestorem, zapowiada błyskawiczną realizację tej 6-kilometrowej drogi – ma być gotowa do końca listopada br.

(JO)