Strona główna Wiadomości

Budowa schroniska dla zwierząt na ukończeniu

budowa schroniska dla zwierząt przy ul. Tłoki
Fot. UMNS

Trwają ostatnie prace wykończeniowe przy budowie schroniska dla zwierząt przy ul. Tłoki – poinformował Urząd Miasta Nowego Sącza. Schronisko miało być oddane do użytku jeszcze w grudniu ub. roku, ale terminy wydłużyło najpierw odwołanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę a potem dewastacja i kradzież instalacji na budowie.

“Budynek przy ulicy Tłoki w Nowym Sączu jest już prawie gotowy” – czytamy w komunikacie UM. Nie podano jednak ostatecznego terminu oddania schroniska do użytku.

Pierwotnie inwestycja miała być zakończona jeszcze w grudniu 2018 roku. Ale prace wstrzymano po odwołaniu właścicieli działki sąsiadującej z 50-metrową strefą ochronną schroniska. Złożyli odwołanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę uważając, że inwestycja powstaje zbyt blisko domów i będzie uciążliwa z powodu hałasu oraz nieprzyjemnych zapachów. Rozpatrujący odwołanie wojewoda nie dopatrzył się nieprawidłowości. Prace wznowiono pod koniec lutego br. deklarując, że obiekt będzie gotowy na przełomie maja i czerwca.

Jednak w połowie maja na budowie doszło do dewastacji. Zniszczono m.in. instalację elektryczną, skradziono przewody i uszkodzono ściany i konstrukcje sufitów podwieszanych. “Wykonawca schroniska musiał zdemontować część poszycia ścian i sufitów oraz wykonać jeszcze raz instalację elektryczną, jednak jak zapewnia, teraz pracę idą zgodnie z planem” – czytamy w komunikacie.

Schronisko które będzie przyjmować oraz zabezpieczać i przygotowywać do adopcji bezpańskie zwierzęta z terenu Miasta Nowego Sącza, powstaje przy wale przeciwpowodziowym Dunajca, w pobliżu ul. Tłoki. Będzie przeznaczone dla maksymalnie 70 psów i 15 kotów. Psy maja być przetrzymywane w zadaszonych boksach i ocieplanych budach (przystosowanych do różnej wielkości zwierząt) z zapewnieniem dostępu do wybiegów. Dla kotów przewidziano miejsca w wydzielonej części budynku obsługi schroniska.

Fot. UMNS

Według założeń, w schronisku będzie pracować od 5 do 6 osób wspomaganych przez wolontariuszy. Koszt inwestycji wynosi 1,4 mln zł.

(JO)