Strona główna Wiadomości

Budowa schroniska dla zwierząt wznowiona, pozwolenie prawomocne

Reklama

azyl w Nowym Sączu wizualizacja

Wznowione zostały prace przy budowie schroniska dla bezdomnych zwierząt – poinformował Urząd Miasta Nowego Sącza. Prace były wstrzymane w związku z odwołaniem się do wojewody właścicieli pobliskiej działki. Zakończenie budowy schroniska zapowiadane jest na przełom maja i czerwca.

Schronisko powstaje przy wale przeciwpowodziowym Dunajca, w pobliżu ulicy Tłoki. Pierwszy termin zakończenia inwestycji wyznaczony był na koniec zeszłego roku. Prace wstrzymano po odwołaniu właścicieli działki sąsiadującej z 50-metrową strefą ochronną schroniska. Złożyli odwołanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę uważając, że inwestycja powstaje zbyt blisko domów i będzie uciążliwa z powodu hałasu oraz nieprzyjemnych zapachów.

– Wojewoda rozpatrzył odwołanie i nie zauważył żadnych nieprawidłowości, zatem decyzja o wydaniu pozwolenia na budowę schroniska jest prawomocna. A ponieważ pogoda sprzyja pracom budowlanym, wykonawca może kontynuować budowę – poinformowała w czwartek Monika Zagórowska z Biura Prasowego Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Według opracowanego wcześniej programu funkcjonalno-użytkowego, schronisko będzie przeznaczone dla maksymalnie 70 psów i 15 kotów. Psy maja być przetrzymywane w zadaszonych boksach i ocieplanych budach (przystosowanych do różnej wielkości zwierząt) z zapewnieniem dostępu do wybiegów. Dla kotów przewidziano miejsca w wydzielonej części budynku obsługi schroniska.

Według założeń, w schronisku będzie pracować od 5 do 6 osób wspomaganych przez wolontariuszy. Obsługa weterynaryjna schroniska ma być zabezpieczona tylko na poziomie podstawowym – wszelkie skomplikowane badania czy zabiegi mają być zlecane na zewnątrz.

Inwestycja kosztuje 1,4 mln zł a jej zakończenie jest deklarowane przez władze miasta na przełom maja i czerwca br.

Budowa azylu to efekt starań grupy miłośników zwierząt. W tej sprawie zorganizowano m.in. zbiórkę podpisów pod petycją w sprawie budowy schroniska dla psów w Nowym Sączu. Pod apelem podpisało się około 5,5 tysiąca osób i ówczesny prezydent Ryszard Nowak, zaskoczony skalą poparcia pomysłu przez mieszkańców, zadeklarował budowę.

Obecnie bezdomne psy z terenu naszego miasta trafiają do schroniska w Krynicy-Zdroju, prowadzonego przez tamtejsze Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Usługa ta kosztowała w zeszłym roku budżet Nowego Sącza około 80 tys. zł.

(JO)