Strona główna Wiadomości

Budżet Obywatelski 2019: Głosowanie na półmetku. Zostały jeszcze 4 dni

Nowy Sącz ulica Jagiellońska – deptak. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Minął półmetek głosowania w czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego Nowego Sącza. Po czterech dniach zainteresowanie budżetem partycypacyjnym jest znacznie większe niż w połowie zeszłorocznego głosowania. Do tej pory wzięło w nim już udział niemal 3,6 tysiąca mieszkańców (w trzecie edycji na półmetku głos oddało 2080 osób).

Wybieramy spośród 12 projektów ogólnomiejskich i 27 dzielnicowych. Wśród tych pierwszych po 4 dniach prowadzi kontrowersyjny projekt wykupienia karnetów miejskiego klubu piłkarskiego Sandecja i rozdania ich (za 1 zł) wszystkim chętnym mieszkańcom Nowego Sącza. „Sandecja to My!” – bo tak zatytułowano ten pomysł – ma już poparcie ponad tysiąca mieszkańców. Gdyby głosowanie już się zakończyło, zgarnąłby całą pulę – 400 tys. zł – przeznaczoną na projekty ogólnomiejskie.

Niewiele mniej – niespełna 800 głosów – ma „Sądecki Rower Miejski” czyli pilotażowy system wypożyczania około 150 rowerów, oszacowany na 350 tys. zł. Jeśli z kolei ten projekt wygra, szanse na realizację będą też miały mało kosztowne zadania, nawet jeśli zdobędą niewiele głosów. Zgodnie z regulaminem BO, do realizacji zostaną skierowane zadania aż do wyczerpania puli (w tym przypadku 400 tys.) na zadania dotyczące całego miasta.

Poniżej zrzut ekranu strony do głosowania z aktualnymi wynikami na godzinę 23:59 w dniu 5 czerwca:

Budżet Obywatelski 2019: Głosowanie na półmetku. Zostały jeszcze 4 dni

W połowie głosowania widać również wyraźnie liderów wśród projektów dzielnicowych (wszystkie miejskie osiedla podzielono umownie na 4 dzielnice). Na każdą z dzielnic przeznaczono również 400 tys. zł i tak samo jak w przypadku projektów ogólnomiejskich, do realizacji będą skierowane zadania z największą liczbą głosów, aż do wyczerpania puli środków.

Oto po trzy najpopularniejsze projekty z każdej z dzielnic na półmetku głosowania:

 

Głosować może każdy kto posiada stałe lub czasowe zameldowanie na terenie Nowego Sącza i w roku bieżącym ukończy 16 lat. Uprawnieni do głosowania mogą zagłosować na jeden projekt ogólnomiejski oraz jeden projekt dzielnicowy.

Głosowanie możliwe jest wyłącznie online, na stronie bo.nowysacz.pl Aby oddać głos musimy podać numer PESEL, pierwszą literę nazwiska panieńskiego matki oraz numer telefonu komórkowego, na który otrzymamy kod weryfikujący, który wprowadzamy na stronie w formularzu głosowania w celu potwierdzenia.

Osoby, które nie mają dostępu do internetu lub nie posiadają telefonu komórkowego mogą się udać do jednego z sześciu punktów do głosowania, gdzie po okazaniu dokumentu tożsamości operator wprowadzi dane do internetowego formularza. Punkty do głosowania znajdują się w Ratuszu (Biuro Obsługi Klienta), Biurze Organizacji Pozarządowych (ul. Nawojowska 17a), Wydziale Komunikacji i Transportu Urzędu Miasta (ul. Wyspiańskiego 22), Centrum Informacji Turystycznej (ul. Szwedzka 2), Punkcie informacyjno-kasowym Urzędu Miasta (Galeria Trzy Korony) oraz w Centrum Sądeckiego Seniora (ul. Jagiellońska 8).

Osoba nie posiadająca telefonu komórkowego możne również skorzystać z cudzego aparatu – jeden numer może być podany w celu uzyskania kodu maksymalnie trzy razy.

W pierwszy 18 godzinach głosowania wzięło w nim udział ponad 500 mieszkańców. Głosować można do godz. 23:59 w sobotę 9 czerwca. Wyniki można śledzić na bieżąco tutaj

(JO)

Reklama