Strona główna Wiadomości

Budżet Obywatelski 2020. 70 projektów do weryfikacji

Reklama

BO 2020 Nowy Sącz

70 projektów złożono do budżetu obywatelskiego Nowego Sącza na 2020 rok. Teraz wnioski zostaną zweryfikowane a ostateczną listę poznamy we wrześniu.

W pięcioletniej historii nowosądeckiego budżetu obywatelskiego to największa liczba wniosków złożonych do weryfikacji. Do tej pory najwięcej projektów na wstępnym etapie zaproponowano w pierwszej edycji BO, w 2015 roku – 64 (do głosowania dopuszczono 37). W zeszłorocznej edycji zgłoszono łącznie 43 projekty, z czego pod głosowanie trafiło 39 z nich.

W edycji budżetu obywatelskiego do realizacji w 2020 roku zmieniono regulamin i nie ma już projektów ogólnomiejskich, a jedynie osiedlowe. Przeznaczone do zagospodarowania 2 mln zł podzielono na 25 osiedli, proporcjonalnie według liczby ich mieszkańców i powierzchni.

Wśród 70 propozycji najwięcej dotyczy budowy lub remontów osiedlowej infrastruktury. W aż 36 przypadkach pomysłodawcy chcą budować boiska, siłownie i place zabaw. 13 wniosków dotyczy dotyczy modernizacji dróg i chodników a 11 – miejsc parkingowych. Zgłoszono również m.in. pomysł urządzenia “platformy widokowej na wierzy ratuszowej” (pisownia oryginalna), tarasu widokowego na Kocich Plantach oraz projekt “Budżet Obywatelski dla spragnionych” (szczegółów na razie nie podano).

Najwięcej – sześć projektów – dotyczy terenu osiedla Wólki. Po pięć zaproponowano dla osiedli: Gorzków, Helena, Kilińskiego i Millenium. Nie znalazł się nikt, kto chciałby zrobić coś dla osiedla Gołąbkowice (z budżetu obywatelskiego było tu do wydania 85 tys. zł).

Według przyjętego wcześniej harmonogramu BO, do 2 września zostaną podane wyniki weryfikacji wniosków, a do 16 września nastąpi publikacja ostatecznej listy projektów poddanych pod głosowanie. Samo głosowanie w Budżecie Obywatelskim Nowego Sącza 2020 potrwa od 1 do 8 października. Ogłoszenie wyników głosowania nastąpi „do 15 października 2019 r.”.

(JO)