Strona główna Wiadomości

Budżet Obywatelski 2020. Do 8 października trwa głosowanie

Reklama

1 października rozpoczęło się głosowanie w piątej edycji Budżetu Obywatelskiego Nowego Sącza. W ciągu pierwszych 48 godzin poprzez stronę internetową zagłosowało  530 mieszkańców.

W obecnej edycji budżetu obywatelskiego (z zadaniami do realizacji w 2020 roku) zmieniono regulamin i nie ma już projektów ogólnomiejskich, a jedynie osiedlowe. Przeznaczone do zagospodarowania 2 mln zł podzielono na 25 osiedli, proporcjonalnie według liczby ich mieszkańców i powierzchni.

Mieszkańcy zgłosili 70 projektów, ale po weryfikacji do głosowania dopuszczono do głosowania 36. Największe kontrowersje wzbudziło odrzucenie przez komisję weryfikacyjną projektu dla osiedla Dąbrówka z powodu złożenia innego projektu, zlokalizowanego na tym samym terenie. Mimo, że niemożliwe było, aby wygrały oba projekty, komisja odrzuciła obie propozycje w związku z czym, osiedle Dąbrówka nie ma żadnej innej propozycji pod głosowanie.

Radny Michał Kądziołka, wspierający jeden z projektów, złożył skargę na prace komisji weryfikacyjnej do wojewody, ten z kolei przekazał ją do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Opinia RIO na razie nie jest znana.

Głosowanie online rozpoczęło się tuż po północy 1 października. Mimo zerowej promocji ze strony Urzędu Miasta, dość często krytykowanego rozdrobnienia środków na poszczególne osiedla, kontrowersji wokół zadań dla Dąbrówki oraz mało “porywających” projektów, przez pierwsze 48 godzin zagłosowało poprzez stronę bo.nowysacz.pl 530 mieszkańców. Dla porównania – rok temu po 4 dobach (czyli na półmetku 8-dniowego głosowania nad budżetem obywatelskim miasta) wzięło udział 3600 osób, a dwa lata temu niemal 2100.

Głosowanie trwa do 8 października.

Aktualne wyniki – kliknij w obrazek poniżej

 

głosowanie budżet obywatelski Nowego Sącza 2020

(JO)