Strona główna Wiadomości

Budżet Obywatelski: Na razie małe zainteresowanie trzecią edycją. Projekty tylko do końca czerwca

trzecia edycja budżetu obywatelskiego Nowego Sącza 2017
Panorama Nowego Sącza z lewego brzegu Dunajca. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Jak dotąd tylko 14 projektów złożono do trzeciej edycji budżetu obywatelskiego Nowego Sącza. Swoje pomysły można zgłaszać do 30 czerwca br.

Projekty zadań publicznych do budżetu obywatelskiego może składać każdy mieszkaniec Nowego Sącza, który w momencie wypełniania wniosku ma ukończone 16 lat. Według regulaminu BO Nowego Sącza, „projekt zadania musi być kompletny, spójny a jego elementy muszą być powiązane logicznie, merytorycznie i miejscowo”.

Na realizację pomysłów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego miasta są ogółem 2 miliony złotych. Podzielono je na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe. Te pierwsze mogą być tylko projektami „miękkimi”, np. kulturalnymi, oświatowymi, promocyjnymi, sportowymi czy z obszaru profilaktyki zdrowia albo ekologii – łącznie jest na to 400 tys. zł. Na zadania lokalne, także infrastrukturalne, są kolejne 400 tys. zł na każdą z 4 dzielnic (tak umownie pogrupowano 25 osiedli Nowego Sącza).

Formularz zgłoszeniowy projektu dostępny jest tutaj. W wersji papierowej można go złożyć na dzienniku podawczym Urzędu Miasta Nowego Sącza. Ale nie trzeba się fatygować do ratusza – projekt złożymy także elektronicznie, po zarejestrowaniu się na stronie budżetu obywatelskiego.

Przez okres wakacji projekty będą weryfikowane pod względem m.in. zgodności z prawem, realności możliwości realizacji czy rzeczywistych kosztów. Ogłoszenie ostatecznej listy projektów nastąpi 4 września. Natomiast głosowanie – wyłącznie internetowe – rozpocznie się 30 września o godzinie 00:01 i potrwa do 7 października (do godz. 23:59).

Pierwsza edycja budżetu obywatelskiego Nowego Sącza odbyła się w 2015 roku. Zainteresowanie było duże, zgłoszono 64 pomysły. Po weryfikacji do głosowania dopuszczono 37 projektów. Całą pulę – 2 miliony złotych – zgarnął jeden, faworyzowany przez urzędników projekt „Aktywny Nowy Sącz” (łącznie głosowało ponad 16 tysięcy mieszkańców). W ramach zwycięskiego projektu zrealizowano już kilka boisk sportowych, ale do dziś nie oddano do użytku placu zabaw przy ul. Poręba Mała.

– Plac na osiedlu Poręba Mała jest obecnie wyłączony z użytkowania ze względu na niezbędne do zrealizowania – przez wykonawcę inwestycji – naprawy gwarancyjne. Jednocześnie wykonawca został zobowiązany do uporządkowania terenu oraz do wykonania prac związanych z zasilaniem placu w energię elektryczną. Po zakończeniu powyższych prac, teren zostanie przekazany pod opiekę Zarządu Osiedla Poręba Mała, a kolejnym krokiem będzie uzupełnienie dotychczas zamontowanych urządzeń o elementy placu zabaw dla najmłodszych – tłumaczy opóźnienie Krzysztof Witowski z Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Druga edycja budżetu obywatelskiego (w 2016 roku) cieszyła się znacznie mniejszym zainteresowaniem niż pierwsza. Zgłoszono tylko 24 pomysły, a na liście do głosowania znalazło się ostatecznie 20. Dwa dni po ogłoszeniu pięciu zwycięskich projektów (w większości dotyczących budowy boisk lub placów zabaw) urzędnicy po cichu zmienili wyniki, tłumacząc dopiero po naszym tekście Budżet Obywatelski: Kompromitacja Ratusza. Po cichu zmieniono wyniki głosowania że „omyłkowo nie dostarczono jednej urny” z głosami do komisji liczącej wyniki.

W ubiegłorocznej edycji BO głosowało ponad 9 tysięcy mieszkańców miasta. Zwycięskie projekty znajdują się obecnie na etapie przetargów lub realizacji.

Wszelkich informacji na temat Budżetu Obywatelskiego Nowego Sącza można szukać na stronie bo.nowysacz.pl Tam też będzie można głosować oraz obserwować na bieżąco wyniki.

(JO)

Reklama