Strona główna Wiadomości

Budżet Obywatelski Małopolski: więcej pieniędzy na pomysły mieszkańców

Reklama

budżet obywatelski małopolski konsultacjeZ 6 do 8 mln zł zarząd województwa małopolskiego zwiększył kwotę, którą przeznaczy na zadania zgłoszone przez mieszkańców regionu w ramach II edycji Budżetu Obywatelskiego w 2017 roku – poinformowało we wtorek Biuro Prasowe UMWM. Oznacza to, że na pomysły mieszkańców subregionu sądeckiego (Nowy Sącz oraz powiaty nowosądecki, limanowski i gorlicki) będzie przeznaczone 1,33 mln zł.

W tegorocznej edycji BO Małopolska zmieniają się zasady zgłaszania zadań. Każdy z mieszkańców województwa, który ukończył 16 lat, będzie mógł zgłosić zadania małe (projekt dla jednego powiatu o wartości 50-100 tys. zł) oraz zadania duże (o wartości od 100 do 400 tys. zł, obejmujące teren co najmniej dwóch powiatów w subregionie).

Inaczej w tym roku będzie przebiegać głosowanie. Mieszkańcy będą mieli tylko jeden głos na zadanie ze swojego subregionu.

Ruszają właśnie konsultacje społeczne dotyczące projektu nowego Regulaminu Budżetu Obywatelskiego Małopolski. W ich ramach do 3 marca mailowo i listownie przyjmowane będą stanowiska organizacji pozarządowych. Zorganizowanych zostanie także 5 spotkań konsultacyjnych, w których mogą wziąć udział zarówno przedstawiciele NGO jak i wszyscy zainteresowani mieszkańcy regionu. W Nowym Sączu takie spotkanie odbędzie się w czwartek 23 lutego o godzinie 16:30 w Szkole Policealnej Pracowników Służb Medycznych i Społecznych przy ul. Jagiellońskiej 45.

Regulamin BO 2017 i formularz konsultacji regulaminu można znaleźć na stronie urzędu marszałkowskiego.

Przypomnijmy, że w połowie ubiegłego roku można było głosować na projekty zgłoszone do pierwszego w historii województwa (i w Polsce na tym szczeblu) Budżetu Obywatelskiego Małopolski.

W subregionie sądeckim zagłosowało ponad 11 tysięcy mieszkańców. Do realizacji wybrano m.in. projekt edukacyjny „Pierwsza pomoc od podstawówki” (utworzenie w 18 szkołach regionu – w większości podstawówkach w Nowym Sączu – „sal pierwszej pomocy” do celów edukacyjnych, wartość projektu to 300 tys. zł) oraz projekt „Konserwacja wybranych zabytkowych kapliczek w pasie drogowym dróg wojewódzkich na terenie Subregionu Sądeckiego” o wartości 225 tys. zł. Wśród wybranych do realizacji zadań znalazł się też projekt „Nowy Sącz dla serca” czyli pomysł zakupu oraz montażu naściennych defibrylatorów AED o wartości 100 000,00 zł.

(edred)

Reklama