Strona główna Wiadomości

Budżet Obywatelski: Kompromitacja Ratusza. Po cichu zmieniono wyniki głosowania

zmieniono wyniki budżetu obywatelskiego Nowego Sącza - pierwotni zwycięzcy
Oficjalnie ogłoszona lista zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego Nowego Sącza 2017. Już nieaktualna

Dwie doby po oficjalnym ogłoszeniu wyników drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Nowego Sącza po cichu zmieniono zwycięzcę. Na pierwsze miejsce wskoczył projekt który w pierwotnej wersji miał 10. pozycję. Wygląda na to, że mimo absurdalnie długiego czasu na obliczenie kilku tysięcy głosów – dano sobie na to niemal dwa miesiące – popełniono szereg błędów. Ratusz na razie milczy.

Według opublikowanego w piątek zarządzenia Prezydenta Miasta Nowego Sącza nr 343/2016 z dnia 31 sierpnia br. w sprawie zatwierdzenia wyników w głosowaniu nad budżetem obywatelskim miasta, za wybrany do realizacji uznaje się m.in. projekt nr 8 – „Wykonanie ogólnodostępnego placu zabaw w dzielnicy Biegonice i Dąbrówka” o wartości 400 tys. zł. Tego projektu w ogóle nie było w pierwszej piątce zwycięskich pomysłów!

Rozporządzenie podpisane przez wiceprezydenta Jerzego Gwiżdża unieważnia jednocześnie ogłoszone kilka dni wcześniej rozporządzenie (nr 339/2016 z 26 sierpnia), zatwierdzające wyniki głosowania w budżecie obywatelskim 2017. W tamtym rozporządzeniu nie było projektu nr 8, był za to projekt nr 7 – „Nowy Sącz dla dzieci- budowa i modernizacja Placów zabaw na osiedlach: Helena, Piątkowa, Wojska Polskiego” (wart także 400 tys. zł). Z tego wynika, że projekt nr 7, mimo wcześniejszego publicznego obwieszczenia, nie będzie jednak realizowany.

Opublikowano również protokół (z dnia 31 sierpnia) wyników głosowania nad budżetem obywatelskim, przeprowadzonego w dniach 25 czerwca – 2 lipca. Różni on się znacznie od wyników przedstawionych przez wiceprezydenta Wojciecha Piecha na konferencji prasowej w ratuszu w dniu 30 sierpnia (tutaj więcej o ogłoszonych we wtorek wynikach).

Niektóre projekty mają zmienioną liczbę oddanych głosów, ale największa różnica dotyczy projektu nr 8 – we wtorek, według wykresu przedstawionego przez urzędników, miał poparcie 191 osób, a poprawione wyniki dają mu zwycięstwo ze 1120 głosami! W nowej wersji wyników zwiększyła się też znacznie liczba ważnych głosów – z 7194 do 8099.

zmieniono wyniki budżetu obywatelskiego Nowego Sącza
Oficjalnie udostępniony we wtorek wykaz oddanych głosów na poszczególne projekty. M.in. ten materiał usunięto ze strony miejskiego budżetu obywatelskiego.
zmieniono wyniki budżetu obywatelskiego Nowego Sącza nowe wyniki
Zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej protokół z „nowymi” wynikami.

Przez czwartkowe popołudnie i wieczór usiłowaliśmy zdobyć komentarz na temat przyczyn tak wielkich rozbieżności w podawanych wynikach. Interesowały nas też powody usuwania ze stron internetowych administrowanych przez Urząd Miasta wszelkich materiałów dotyczących oficjalnego ogłoszenia wyników i brak jakiegokolwiek komunikatu tłumaczącego zmianę zwycięskiego projektu. Do godziny 20.30 w czwartek nie udało nam się dodzwonić ani do wiceprezydenta, ani rzecznika prasowego prezydenta ani jednego z członków komisji liczącej głosy. Żadna z tych osób także nie oddzwoniła do tego czasu. Jeśli otrzymamy stanowisko w interesującej nas sprawie zostanie natychmiast opublikowane.

Aktualizacja

W piątek przed południem Urząd Miasta Nowego Sącza wydał lakoniczny komunikat:

W związku ze zmianą wyników głosowania nad budżetem obywatelskim na rok 2017 informujemy, że zmiana ta wynikła po stwierdzeniu omyłkowego nieuwzględnienia w końcowych wynikach części głosów. Na tej podstawie Komisja ds. przeprowadzenia głosowania nad budżetem obywatelskim Miasta Nowego Sącza na rok 2017 dokonała ponownego przeliczenia głosów.

Po weryfikacji nieuwzględnionych kart, Komisja w dniu 31 sierpnia 2016 r. sporządziła nowy protokół z uaktualnionymi wynikami głosowania nad budżetem obywatelskim. Tym samym protokół wyników głosowania z dnia 27 lipca 2016 r. stał się nieaktualny.

(JO)

zarządzenie prezydenta miasta Nowego Sącza 338/2016
Pierwsze zarządzenie prezydenta w sprawie zatwierdzenia wyników głosowania.
zarządzenie prezydenta miasta Nowego Sącza 343/2016
Drugie zarządzenie prezydenta w tej samej sprawie – tu pojawia się nowy zwycięzca – projekt nr 8; znika projekt nr 7
Reklama