Strona główna Wiadomości

Były dyrektor Sądu Okręgowego w Nowym Sączu z zarzutami [AKTUALIZACJA]

dyrektor Sądu Okręgowego w Nowym Sączu zatrzymany
Fot. TK / Twój Sącz

Zatrzymany razem z dziewięcioma innymi osobami dyrektor Sądu Okręgowego w Nowym Sączu Józef K. ma postawione zarzuty, w tym przyjmowania korzyści majątkowej „w łącznej kwocie co najmniej 170 tysięcy 500 złotych”.

Do zatrzymania dziesięciu obecnych i byłych dyrektorów sądów z apelacji krakowskiej i wrocławskiej w związku ze sprawą przywłaszczenia prawie 25 milionów złotych na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie doszło w poniedziałek rano. Tego samego dnia dyrektor nowosądeckiego sądu, podobnie jak inni zatrzymani dyrektorzy, został odwołany ze stanowiska w trybie natychmiastowym przez Ministra Sprawiedliwości.

Prowadząca sprawę Prokuratura w Rzeszowie ogłosiła już zarzuty wobec zatrzymanych osób. – W toku śledztwa ustalono, że podejrzani dyrektorzy sądów przyjmowali korzyści majątkowe w określonej wysokości w zamian za przychylność w kwestiach dotyczących zlecania usług podmiotom gospodarczym współpracującym z Sądem Apelacyjnym w Krakowie, jak też nadzorowania realizacji usług przez te podmioty oraz aprobatę i dyspozycyjność względem podejrzanego Andrzeja P. – Dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie w zakresie podejmowanych przez niego decyzji związanych z zarządzaniem mieniem sądów – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Zdaniem prokuratury podejrzani dyrektorzy sądów przyjmowali pieniądze „tytułem rzekomej zapłaty za wykonanie prac zleconych w oparciu o zawarte umowy cywilnoprawne z określonymi podmiotami gospodarczymi, które miały charakter fikcyjny i w rzeczywistości nie były zrealizowane, bądź obejmowały zakres prac wykonanych w ramach obowiązków służbowych”. Józef K., pełniący funkcję Dyrektora Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, miał przyjąć pieniądze „w łącznej kwocie co najmniej 170 tysięcy 500 złotych”.

– Prokurator zarzucił podejrzanym popełnienie przestępstw o charakterze korupcyjnym z art. 228 par. 1 kodeksu karnego. W toku śledztwa ustalono ponadto, że podejrzani dyrektorzy sądów, wspólnie z innymi podejrzanymi w tej sprawie, brali udział w tzw. praniu brudnych pieniędzy. Dochodziło do tego poprzez podpisywanie fikcyjnych umów oraz poświadczających nieprawdę rachunków potwierdzających ich realizację, a także posługiwanie się tymi dokumentami. W związku z tym prokurator zarzucił im również popełnienie przestępstw z art. 299 par. 1 i 5 kodeksu karnego, art. 271 par. 1 kodeksu karnego i art. 273 kodeksu karnego – podaje Prokuratura Krajowa.

Jak do tej pory wobec czterech podejrzanych dyrektorów Sądów Rejonowych: w Wadowicach, w Oświęcimiu, w Chrzanowie oraz w Olkuszu, prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze. We wtorek wieczorem prokuratura wystąpiła do sądu o zastosowanie 3-miesięcznego aresztu wobec pięciu byłych dyrektorów sądów okręgowych, w tym Józefa K. z Nowego Sącza. W środę sąd przychylił się do wniosku i zastosował wobec podejrzanych areszty tymczasowe.

Informacje o wystąpieniu o tymczasowy areszt dla zatrzymanych podało po godz. 22 we wtorek Centralne Biuro Antykorupcyjne. Fot. Twitter/CBAgovPL

Jak przypomina Dział Prasowy Prokuratury Krajowej, dotychczas w toku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie dotyczącego przywłaszczenia prawie 25 milionów złotych na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie prokuratorskie zarzuty usłyszało już 16 osób, w tym wiele osób pełniących kierownicze funkcje w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie oraz w Centrum Zakupów Dla Sądownictwa w Krakowie. Zarzuty usłyszeli również przedsiębiorcy, którzy wystawiali na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie fikcyjne faktury VAT i inne dokumenty poświadczające rzekome wykonanie zleceń na rzecz tego sądu w celu uzyskania nienależnych środków pieniężnych. Wśród podejrzanych są między innymi: były Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Główna Księgowa tego sądu i Dyrektor Centrum Zakupów Dla Sądownictwa.

Wobec 8 podejrzanych, w tym 5 były pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie, stosowane są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec 8 podejrzanych prokuratorzy zastosowali środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. W toku postępowania dotychczas zabezpieczono mienie o łącznej wartości prawie 8 milionów złotych. Zdaniem prokuratury „sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty”.

(JO)