Strona główna Wiadomości

Cargill sfinalizował przejęcie Konspolu

Cargill sfinalizował przejęcie Konspolu
Fot. TK / Twój Sącz

Koncern Cargill pod koniec grudnia 2018 roku sfinalizował transakcję zakupu Grupy Konspol. W myśl zawartej we wrześniu ubiegłego roku umowy, Cargill nabył 100% udziałów w spółce Konspol Holding Sp. z o.o. z siedzibą w Nowym Sączu, a także pełen asortyment jej produktów, w tym marki własne oraz prywatne. Cargill pozyskał również bazę klientów i dostawców.

– Połączenie przedsiębiorstw Konspolu i Cargill Global Poultry zwiększa możliwości ekspansji na rynkach europejskich i światowych. Konspol jest spółką szczególną, pragniemy kontynuować jej 40-letnią historię sukcesów oraz zapewnić, że jej dalsza działalność prowadzona będzie w zgodzie z wartościami, dzięki którym Cargill odnosi sukces – powiedział Chris Langholz, prezes Cargill Global Poultry.

W ramach przejęcia Cargill nabędzie należącą do Konspolu mieszalnię pasz, pięć ferm broilerów oraz dwa kompleksy przetwórstwa drobiu. Przejęcie zwiększa moce produkcyjne i możliwości eksportowe Cargilla oraz zbliży Cargill do obecnych klientów, aby oferować im rozszerzony portfel produktów z mięsa drobiowego – informuje koncern w komunikacie.

– Cargill to firma o ogromnym dorobku i globalnym zasięgu. Jest jednak przedsiębiorstwem prywatnym i pozostaje w rękach rodziny. W trakcie negocjacji miałem okazję przekonać się, że podzielamy wiele wartości. Jestem przekonany, że to najlepsza gwarancja przyszłości Konspolu, który, wraz z rodziną, rozwijam od niemal 40 lat – uważa Kazimierz Pazgan, założyciel Grupy Konspol.

Konspol zatrudniał w Polsce ponad 1700 osób. Firma posiadała własną mieszalnię pasz, pięć ferm brojlerów oraz dwa kompleksy przetwórstwa drobiu. Pierwszy zakład powstał w 1982 roku w Nowym Sączu. W skład Grupy Konspol wchodziły: Pasz Konspol, Konspol Bis, Trans Konspol oraz Konspol Holding.

Firmę założył Kazimierz Pagzan (od 2014 roku Honorowy Obywatel Nowego Sącza). Od kilku lat firmą kierował syn Pazgana, Konrad. Wraz z siostrą Magdaleną mieli większość udziałów w firmie. Majątek rodzeństwa szacowano na niemal miliard złotych – mniej więcej tyle też wynosiły roczne obroty Grupy Konspol.

Koncern Cargill z główną siedzibę w Minneapolis (USA) zatrudnia 155 tysięcy pracowników w 70 krajach świata i oferuje klientom na całym świecie usługi i produkty spożywcze, rolne, finansowe i przemysłowe. W 14 krajach Europy działa na rynku produktów z mięsa drobiowego. W Polsce Cargill zatrudnia około 1700 osób w 22 oddziałach. Firma posiada 19 wytwórni pasz, wytwórnię premiksów oraz zakład produkcji syropów skrobiowych i surowego etanolu. Dzięki przejęciu Konspolu zatrudnienie w polskich oddziałach Cargill przekroczy 3400 osób.

(JO)

Reklama