Strona główna Twoje miasto

Chór Scherzo przygotowuje się do specjalnego koncertu z okazji 200-lecia I LO

Młodzieżowy Chór „Scherzo” I LO w Nowym Sączu pod dyrekcją dra Andrzeja Citaka

W ostatnim tygodniu nauki szkolnej, w dniach 17-22 czerwca br. Młodzieżowy Chór „Scherzo” I LO w Nowym Sączu pod dyrekcją dra Andrzeja Citaka wziął udział w 53. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach.

W tegorocznym wyjeździe wzięło udział 33 chórzystów w tym 10 nowoprzyjętych kandydatów. Sądecki chór wystąpił na tym prestiżowym festiwalu po raz pierwszy w 30-letniej historii swojej działalności.

Do zmagań konkursowych przystąpiły chóry akademickie, dorosłe, młodzieżowe i dziecięce z Polski, Szwecji, Czech i USA. Nasz zespół uczestniczył w dwóch konkursach: Musica Sacra i Muzyka Współczesna. W pierwszej kategorii chór zaprezentował 5 utworów religijnych. W kategorii muzyki współczesnej zespół zaśpiewał 7 utworów, spośród których 3 były oceniane prze międzynarodowe jury.

Spośród pieśni współczesnych największy aplauz uzyskał utwór „Babethandaza” czyli tzw. dżungla z imitacjami odgłosów zwierząt i ptaków. Sądecki chór po raz kolejny zaprezentował się z jak najlepszej strony zajmując drugie miejsce – srebrny dyplom, konkurując na równi z chórami profesjonalnymi. Była to kolejna poprzeczka osiągnięć międzynarodowych po festiwalach w Barcelonie w 2016 r. oraz w Grecji w 2017 r.

W drugim tygodniu pobytu nad Bałtykiem odbył się obóz szkoleniowo-wypoczynkowy, którego celem było przygotowanie repertuaru do specjalnego koncertu z okazji 200-lecia I LO, który odbędzie się 04 listopada br. W programie tego koncertu usłyszymy słynny „Magnificat” Jana Sebastiana Bacha z udziałem profesjonalnej orkiestry barokowej Il Tempo z Warszawy oraz solistów – absolwentów szkoły.

Pobyt na obozie połączony był również z wypoczynkiem. W przerwach miedzy próbami młodzież plażowała i zwiedzała region m.in. ostoję żubrów w Wolińskim Parku Narodowym. Trasa nad Bałtyk prowadziła przez terytorium Niemiec, gdzie młodzież zwiedziła najpierw Berlin, a drodze powrotnej Drezno. Wyjazd sponsorowały firmy Muszynianka i Fakro. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Urzędu Miasta Nowego Sącza.

tekst i zdjęcie nadesłał Andrzej Citak

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na twojemiasto@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.

Reklama