Strona główna Wczoraj i dziś

Ciuciubabka z kawałkiem chińskiego domku

Ciuciubabka Nowy Sącz
Ciuciubabka od strony al. Wolności i Staszica. Lata 30. XX w. Fot. archiwum prywatne

Pocztówka z okresu międzywojennego, a na niej „Szkoła im. St. Konarskiego”. To zbudowany na początku XX wieku (według projektu Zenona Adama Remiego) budynek oświatowy zwany potocznie Ciuciubabką. To określenie wzięło się od płaskorzeźby kobiety z przepaską na oczach (nad wejściem od strony al. Wolności).

Ciuciubabka
Ciuciubabka, listopad 2015. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Po prawej stronie możemy zobaczyć fragment „chińskiego domku” (nazywanego także „japońskim”). To z kolei willa zaprojektowana mniej więcej w tym samym okresie co Ciuciubabka (również przez Zenona Adama Remiego) dla Władysława Schneigerta. Charakterystyczny dom zamieszkiwała potem jego córka Janina Dagnan z rodziną (stąd późniejsze określenie willi – „dagnanówka”).

chiński domek Nowy Sącz japoński domek
„Chiński domek” na przełomie lat 60. i 70. W głębi wyburzony w tamtym okresie drewniany dom przy ul. Jagiellońskiej 59. Fot. archiwum prywatne

„Chiński domek” stał na rogu al. Wolności i ul. Staszica do początku lat 70., kiedy po wywłaszczeniu właścicieli wyburzono go pod budowę stojącego do dziś mniej więcej w tym samym miejscu budynku PKO/PZU (Powszechna Kasa Oszczędności rozpoczęła działalność w nowym biurowcu w 1975 roku).

Ciuciubabka Jagiellońska 61 Nowy Sącz
Ciuciubabka – wejście od strony ul. Jagiellońskiej. Lata 30. Fot. archiwum prywatne

Wracając do Ciuciubabki. Budynek tuż po wybudowaniu (lata 1905 – 1907) mieścił cztery szkoły: dwie męskie – im. Stanisława Staszica oraz Stanisława Konarskiego – i dwie żeńskie: im. Klementyny z Tańskich Hoffmanowej i św. Barbary. Po wojnie Ciuciubabka utrzymała swój oświatowy charakter; działały w niej różne szkoły i instytucje o zmieniających się nazwach (obecnie funkcjonuje w niej m.in. Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, do niedawna była tu siedziba Instytutu Zdrowia PWSZ).

Pierwotny wygląd i charakter budynku bezpowrotnie zniszczono na początku lat 70., kiedy nadbudowano drugie piętro…

Ciuciubabka Nowy Sącz Staszica Jagiellońska
Wejście do Ciuciubabki od strony ul. Jagiellońskiej. Stan z listopada 2015. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

(jm)

Reklama